Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Francë, grabitet autokolona e princit saudit

| 17:03 - 18.08.2014

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


Persona të armatosur deri në dhëmbë kanë sulmuar një karvan makinash që i përkisnin princit saudit, duke vjedhur 250 mijë euro dhe një dosje me dokumenta.

Lajmin e ka bërë të ditur policia franceze, sipas të cilës autokolona po udhëtonte drejt veriut të Parisit, për në aeroportin Le Bourget mbrëmjen e së djelës, kur papritur është sulmuar.

Personat e armatosur ndaluan automjetin ku ndodheshin paratë dhe dokumentat dhe më vonë lanë të lirë shoferin dhe dy persona të tjerë, pa plagosur askënd.

Autokolona ishte nisur nga ambasada e Arabisë Saudite. Autorët, të armatosur me Kallashnikov, vunë në shënjestër një minifurgon tip “Mercedes” në rrethrrotullimin verior në Porte de la Chapelle, në rrethinat e Parisit.

Karvani i automjeteve, që i përkisnin princit saudit, u sulmua nga gjithësej 8 persona të ndarë në dy makina të ndryshme, që i drejtuan armët shoferit të minifurgonit, duke e detyruar të ndalonte.

Më pas ata e kanë shkëputur “Mercedesin” nga autokolona, bashkë me shoferin dhe dy persona të tjerë që udhëtonin në të, duke u larguar me shpejtësi.

Mësohet se nga grabitësit nuk u qëllua asnjëherë dhe më pas shoferi dhe dy shoqëruesit e tij u liruan të palënduar. Makina e tyre u gjet më vonë e braktisur, bashkë me një nga ato të grabitësve që u gjet e djegur.

“Në automjet ndodheshin rreth 250 mijë euro para të thata dhe dokumente zyrtare nga ambasada”, sqaroi zëdhënësi i policisë, Rocco Contento për mediat franceze.

Sipas tij, grabitësit ishin të mirëinformuar mbi lëvizjet e autokolonës dhe nisur nga fakti që nuk qëlluan qoftë edhe njëherë dyshohet të kenë qenë profesionistë të rangut të lartë, synimi i vërtetë i të cilëve duhet të kenë qenë dokumentat.


Bëni një koment