Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Haxhiu, ky mbiemër që bëri histori në sportin shqiptar

Prizren Post | 16:40 - 15.09.2015

Haxhiu, lisi gjigant i sportit lushnjar që nga Qerimi, Isufi, Rakipi, Halimi, Aliu, Roza, Remziu, Flamuri, Nysreti, Idajeti, Fredi, Blerimi, Iliri, Adnandi…

Përreth viteve ’60 mbiemri Haxhiu do të ishte pjesë e kronikave sportive. Maratona e mbiemrit Haxhiu do të niste me Qerimin, futbollistin e viteve ’30. Ai do të luante përkrah të tjerë të mëdhenjëve gurë të themelit të futbollit Lushnjarë si Ali Fuga, Mynyr Kurti, Tajfur Shehu, Llaqi Shandro, Jemin Ranci, Qemal Vokopola, Myslym Ballhysa, Vangjel Lipe, Fadil Drenova, Shyqe Dervishit etj.

Pas Qerimit në vitet ’40 Halim Haxhiu në krah të Sedat Rulit do të ishte frymezuesi kryesor i ringritjes së ekipit të futbollit. Pas tij do të zbrisnin në fushë njëri pas tjetrit Rakipi, Isufi, Abdurrahmani, Aliu (Lika). “che bella rosa”-“cfarë trëndafili i bukur”-ju shpreh shoqeve lushnjare një punonjëse italiane tek shikonte pas stërvitjes mes shokëve të qeshur, simpatik e shumë të dashur Abdurrahmanin.

Roza – trendafil e quajti sepse trëndafil qe në jetë dhe në fushën e futbollit. Prandaj dhe populli e thithi këtë emër menjëherë dhe nisi ta quajë Roza-Abdurrahmanin. Roza i Lushnjes,i Besës, Dinamos, Partizanit, Roza i Kombëtares.

Ndërkohë në kronikat sportive Isufi në krah të Halimit të madh, Sedatit të talentuar Tekiu, Raqit, Faikut do të shquhej si lojtar mjaft teknik, shtatëlart e i fuqishëm. Aliu nga futbollist do të kalonte drejtues sportiv i Lushnjes e më pas tranjer. Firmën e tij do ta mbanin mjaft lojtarë që do të shkëlqenin në vitet ’60-’70.

Viti ’60 do të ishte mbreslënës. Skuadra e Traktorit të Lushnjes e drejtuar nga Roza do të shpallet kampione e kategorisë së dytë për tu futur e vazhduar denjësisht për 18 vjet kampionatin në kategorinë e parë. Pikërisht atëherë kur skuadra lushnjare me tranjer të paharruarin të jashtëzakonshmin Adem Karapici nuk kishte shumë vite që dhuronte spektakël në kategorinë e parë, këputet trëndafili, Roza i Haxhinjëve.

Ishte 34 vjeç kur u nda nga jeta më 1964. Mijëra sportdashës Lushnjar e nga rrethet e tjera, banda nga Kavaja drejtonte kortezhin. Ashtu me duart e lëshuar Xha Bami (i ati) hedh vështrimin rreth e çark. Mizeri njërzish. Përkulet tek koka e arkivolit: -Ah mor bir. Nuk e dija se kishe pasur kaq miq e shokë.

Roza u nda nga jeta kur një Haxhi tjetër kishtë çelur ne fushën e futbollit Idajeti. Mesfushori i talentuar i denjë për të qënë mes dy gjigantëve të futbollit lushnjar, Gogonit dhe Xhoxhit kombinacionet, finalizimet e të cilëve do të përshkruheshin aq bukur nga legjenda e mikrofonit sportive Shqiptar, Ismet Bellova.

Ai mbiemri që nisi udhëtimin në vitet ’30 do të qe gjallë në sportin lushnjar edhe kur shekullit te XX e të mijëvjeçarit po i vinte fundi. Iliri, Fredi, Blerimi, Adnandi (djali i Rozës). Ja kështu ky mbiemër për rreth 60 vjet komunikoi ëmbëlsisht, denjësisht, me sportdashësit përmes gjuhës së futbollit, basketbollit etj. Qe mbiemër pararojë sportiv për mjaft mbiemra të tjerë që udhëtuan nëpër dekada si: Gogoni, Xhoxhi, Shandro, Gina, Bano, Çeço, Ruli, Rançi, Dervishi, Gazheli, Mitrushi, Sherifi, Bozo, Sheqi, Sefa. Për sportin në përgjithësi dhe futbollin në veçanti kontributi i fisit Haxhiu është një buqetë lulesh në mesin e të cilës bie në sy një trëndafil – Roza Abdurrahman Haxhiu.


Arivisti Company