Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Izet Haxhia hap kutinë e Pandorës

Prizren Post | 22:02 - 03.03.2016

Sokol Brahaj

Sokol Brahaj

Si gazetar eshte sukses i madh (ku ka me qindra gazetar qe presin vetem nje prononcim te vogel apo thjesht nje foto me zoterine) por thjesht dhe si shok te pish nje kafe me nje njeri per te cilin flitet qe 2 dekada e sa, me nje njeri i cili dihet qe eshte nje kuti e pandores per nje kohe shume te rendesishme per Shqiptaret, ne nje bregdet shume te bukur, ne nje kafe ne mes te marines ku dritat ne ate bregdete e bejne si fantazme ate qytet, dhe ne ato çaste kur te vjen kafeja qe porositem ne tavoline fillon tradita e kultura e memedheut tone me nje gjuhe te paster, te qete, nje fjale qe i del nga zemra Izetit ne shqip “Mire se erdhe, me shenet e çdo te mire, na befte mire….” ku pas kesaj thenie kuptohet se me ate kafe e pas asaj kafeje do flitet shume, do te pyesesh sa te duash dhe te gjitha pyetjeve do ja marresh pergjigjet edhe pse shume e shume gjera i ka shkruajtur dhe javen e ardhshme pritet te dale ne tregun e librave libri me i ri qe eshte “Perballe Sali Berishes, Rrefim i Plote, Izet Haxhia, por une ketij libri ne fakt i ve emrin

“HAPJA E KUTISE SE PANDORES, TE PERIUDHES POSTKOMUNISTE”….

edhe pse e kisha shancin ta flas me detaja per “Kutine e Pandores me petkun Postkomunist, por ne fakt ajo periudhe ishte dhe vazhdo edhe sot te jete komuniste”, ashu siç i dhashe besen e shqiptarit nuk do shkruaj gje se per 2-3 dite do ta keni ne duart tuaja librin qe kur tja filloni se lexuari sdo ndaloni dot pa e perfundurar, do them veç kaq rreth librit qe do te lexoni; *****tradhtine e Bese’s se Shqiptarit, intrigat ne nje shtet, komplot ne nje shtet, strategjite ne nje shtet mafje, politika e kuntrabanda, berja e gropes se njeri tjetrit nga vete ne, kush me ke ka bere, pse esi e kane bere dhe çka i ka gjete….e shume e shume gjera te tjera***** do i lexoni pa doraçka, nga vete goja e İzet Haxhise, do shifni shume e shume gjera edhe te pafolura deri me sot…

12788244_960095107372783_956666446_n

Duke pire kafen, e duke kalle cigare pas cigares e shef nje buzeqeshje pak si me trishtim kur kalova te flas per politiken e sotme, per aktoret e politikes tone shqiptare, per regjizoret e saj, ku İzeti shprehet hapur per aktoret dhe regjizoret e politikes mbareshqitpare, startin e filluam nga fotoja e profilit tim ku, nje foto me Presidentit Shqiptar te Kosoves Hashim Thaçin qe me nje permbajtje mund ta them krejt shkodrançe (mo Zot ma keq), pastaj kalojme tek Presheva, Maqedonia, Mali i Zi, Sanxhakut, te Turqise edhe per Tironen zyrtare ku mu kujtua rreshtat e kenges se Agron Llakes per te cilen u ba shkaka ta largojne nga puna “””Tirones Çi Pane Syte, uhuuuuuu….na dolen dhe kta …k…. uhuuuuuu”””…

pas nje muhabeti te gjate me Izetin, ngrihemi nga kafeneja per te ecur ngadale ne ate breg te detit te qete ku leme takimin e nje dite shume te shpejte pas botimit te librit… ku me pas do me vazhdonte axhenda ime per kete te shtune me pjesmarjen ne mbledhjen e nje darke te Shoqates Çameria e Izmir’it ne nje nga hotelet me luksoze te zones, ku argetimi mbaroi ne 2 te mesnates…

12787465_960095114039449_935272170_o


*Opinionet e autorëve nuk paraqesin domosdoshmërisht edhe opinionin e Prizren Post.


Arivisti Company