Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

4 vajra esenciale që mund të ndihmojnë alergjitë tuaja sezonale

Prizren Post | 08:28 - 21.03.2019

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Vajrat esenciale më të mira për të blerë nëse jeni duke kërkuar lehtësim nga alergjia, si dhe përdorimi në mënyrë të sigurtë.

Shumë njerëz po kthehen në vajra esenciale në përpjekjet e tyre për të gjetur lehtësim për simptomat e mjerueshme të alergjive sezonale. Vajrat esenciale janë lëngje të distiluara nga bimë të ndryshme që mund të thithen (të quajtura aromaterapia) ose të vendosen direkt në lëkurë.

Megjithëse provat shkencore për të mbështetur praktikën ende janë të kufizuara (kryesisht për shkak se nuk janë bërë shumë studime), provat anekdotale-alternative sugjerojnë se ato mund të jenë të dobishme në kontrollimin e simptomave të caktuara, si hunda e mbyllur, kollitja dhe mbingarkesa.

“Unë shoh disa përfitime të mira,” thotë Ryan D. Gauthier, doktor i akupunkturës dhe mjekësisë orientale dhe menaxher i Qendrës për Mjekësi Integratore në Henry Ford Health System në Detroit, “por kërkohen më shumë kërkime.”

Vaj Limoni

Vaji i limonit është një zgjedhje popullore për alergjitë sezonale.

“Një studim tregon se spërkatjet e hundës që përmbajnë vajra esenciale me limon mund të zvogëlojnë inflamimin në sinuse,” thotë Gauthier.

Studimi ishte i vogël me vetëm 100 persona, por zbuloi se ata pjesëmarrës që përdorin një sprej të bërë me një ekstrakt të pulpës së limonit dhe përbërës të tjerë kishin më pak qeliza inflamatore sesa njerëzit që merrnin një sprej plasebo. Grupi i limonit gjithashtu raportoi se ndihej më mirë.

Një fjalë për kujdes: “Të gjitha vajrat e agrumeve janë fotosensitive”, thotë Gauthier. “Kjo do të thotë nëse po përdorim vaj limoni dhe e vendosim nën hundën tonë dhe ju merrni rrezet e diellit direkte, ajo do të digjet dhe zhvesh lëkurën. Dielli e intensifikon efektin “.

Vaj Mente

Vaji i mentes mund të lehtësojë kollitjen e lidhur me alergjitë sezonale (dhe sëmundjet e tjera). Nëse kjo është e vërtetë, mund të ndodhë sepse vaji zbut muskujt e përfshirë në lidhjen e kollitjes, mësuar sipas një studimi të kryer në minjë.

“Melmesat janë të lidhura ngushtë me mentol dhe mentoli është përdorur në produkte të ndryshme dhe spreje për thithje të sinusit në hundë”, thotë Gauthier. “Ato janë përdorur për të hapur mushkëritë dhe ka disa prova anekdotale për këtë.”

Bima që na jep vajin e menteve është e lidhur me bimët mente, basil, livando, rozmarinë, urtë, borzilok dhe trumzë. Të gjitha këto përdoren gjerësisht në mjekësinë popullore për një sërë ankesash shëndetësore, duke përfshirë problemet e stomakut, frymëmarrjes dhe dhimbjeve.

Vaj Eukalipt

Kur një grup hulumtuesish në Izrael i dhanë një përzierje vajrave duke përfshirë dy lloje të vajit të eukalipteve tek pacientët me infeksione të traktit të sipërm të frymëmarrjes, panë përmirësime në zhurmë, kollë dhe dhimbje të fytit në vetëm 20 minuta. Përzierja esenciale e vajit të përdorur në studim përmbante Eukaliptus citriodora, Eukaliptus globulus, mente, oregano siriane dhe rozmarinë.

Spreji u aplikua pesë herë në ditë për tre ditë, por pas tre ditësh, nuk kishte asnjë ndryshim në simptomat ndërmjet njerëzve që përdorën përzierjen e vajit esencial dhe pjesëmarrësve në studim që u ishte dhënë sprej plasebo.

“Provat janë të përziera,” thotë Gauthier.

Vajra Anti-Inflamatore

Një nga arsyet kryesore që shumë ilaçe thelbësore besohet të ndihmojnë me alergjitë dhe kushte të tjera janë vetitë e tyre anti-inflamatore. Për shembull, vajrat e livandos dhe çajit janë anti-inflamatore, ato mund të jenë më të dobishme për të zbutur kushtet e lëkurës sesa simptomat e frymëmarrjes.

Lavanda mund gjithashtu të ndihmojë gjumin duke reduktuar ankthin. Disa besojnë se përgatitjet e bëra me kamomil (i njohur si një përbërës për qetësim) mund të ndihmojnë me simptomat e etheve të sojës, së bashku me sëmundjet e tjera. Dhe temjan, i cili gjithashtu merret me përfitime anti-inflamatore për njerëzit me bronkit dhe sinusë, mund të ndihmojnë gjithashtu edhe në kushtet e ndryshme të tretjes.

Si të përdorni vajrat esenciale në mënyrë të sigurtë

Siguria është një shqetësim i madh kur përdorni vajra esenciale. Produktet nuk janë të rregulluara në medikamentet e njëjta dhe cilësia ndryshon shumë midis markave. Kërkoni marka të besueshme.

Vajrat esenciale gjithashtu nuk duhet të preken kurrë. “Ato mund të ndikojnë në sistemet e detoksifikimit të mëlçisë dhe të veshkëve,” thotë Gauthier. “Disa vajra janë më të sigurta se të tjerat por personi nuk duhet t’i marrë ato brenda.”

Për çështjet e sinusit, shton ai, vajrat esenciale “mund të administrohen nga zbutja ose vendosja e vajrave në një top të pambukut dhe duke i ndjerë ato”. Sigurohuni që ato janë të holluara në përqendrimin e saktë – një arsye tjetër për tu konsultuar me një mjek profesionist para se të përdorni.

Në disa raste, vajrat esenciale mund ta bëjnë edhe më keq alergjinë. “Nëse jeni alergjik ndaj një luleje individuale, barit ose të tjera dhe po përdorni atë vaj esencial, mund të jeni alergjik ndaj vajit,” thotë Gauthier. Ato gjithashtu mund të përkeqësojnë kushtet e lëkurës nëse i përdorni ato në mënyrë topike.

Mbani në mend se vajrat esenciale nuk janë mjetet e vetme në shtëpi që mund të ndihmojnë me alergji. Pjata Neti, thithja e avullit dhe ngrirja e ushqimeve me erëza mund të lehtësojnë simptomat. Alergjitë më të rënda sezonale mund të kërkojnë antihistaminë ose steroide. “Unë mendoj për vajrat esenciale si një ndihmës,” thotë Gauthier.


Etiketa:

Bëni një koment