Amerika përgatitet për sulmet kibernetike ruse ndërsa konflikti në Ukrainë përshkallëzohet


E enjte, 24 Shkurt 2022

Përplasja midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë për konfliktin në Ukrainë deri më tani ka luajtur kryesisht në frontet diplomatike dhe ekonomike.

Por tani, ndërsa Rusia pushton Ukrainën dhe Shtetet e Bashkuara vendosin sanksione të reja ndaj Rusisë, ka shqetësime që mund të ndryshojnë gjendjen kaotike. Qeveria amerikane është në gatishmëri të lartë për mundësinë e përhapjes së konfliktit në hapësirën kibernetike, ku Rusia ka treguar një aftësi për të shkaktuar përçarje dhe dëme të konsiderueshme në të kaluarën.

Të martën, një zyrtar i lartë kibernetik i FBI-së paralajmëroi bizneset amerikane dhe qeveritë lokale se duhet të jenë vigjilente kundër sulmeve të mundshme të kërkim-shpërblimit, vetëm disa ditë pasi agjenci të shumta amerikane lëshuan një paralajmërim të ngjashëm për drejtuesit e bankave të mëdha amerikane, sipas njerëzve me njohuri për të dyja takimet.

Nëse e kaluara e afërt është ndonjë tregues, ka një sërë mënyrash se si hakerët rusë mund të pengojnë bizneset amerikane dhe publikun e gjerë.

Disa nga sulmet më të mëdha kibernetike kundër infrastrukturës amerikane në dy vitet e fundit kanë qenë të lidhura me hakerë të dyshuar rusë. Lista përfshin hakimin e SolarWinds që depërtoi në disa agjenci qeveritare në vitin 2020, sulmin kërkim-shpërblimi që detyroi mbylljen e një prej tubacioneve më të mëdha të karburantit në Amerikë për disa ditë vitin e kaluar dhe një sulm tjetër ndaj një prej prodhuesve më të mëdhenj të mishit në botë, JBS.

Administrata Biden është fokusuar në mbështetjen e mbrojtjes kibernetike të SHBA-së në muajt e fundit për t’u mbrojtur nga sulmet jashtë shtetit, duke përfshirë entitete qeveritare dhe biznese të mëdha. Por dobësitë ekzistojnë gjithmonë.

Etiketa: , , ,
Të fundit