Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Ashton mbërrin në Prishtinë

Prizren Post | 11:35 - 10.07.2013

Pas Beogradit, Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtme e Bashkimit Europian, Catherine Ashton mbërriti në Prishtinë.

Në axhendën e vizitës së Ashton janë parashikuar me drejtuesit më të lartë të shtetit të Kosovës. Rreth orës 11:00 ka nisur takimi mes kryediplomates europiane dhe presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga.

Kryefjala e vizitës së Ashton do të jetë vënia në zbatim e marrëveshjeve të arritura mes Beogradit dhe Prishtinës. Këtë kërkesë ajo e shtroi edhe në Beograd gjatë vizitës së ditës së djeshme.

Vizita e Ashton në Serbi dhe Kosovë mbërrin pas përfundimit të raundit të tretë të bisedimeve mes kryeministrave Thaçi dhe Daçiç me ndërmjetësimin e Brukselit.


Etiketa:
Arivisti Company