Barcelona e mundi Chelsean përsëri me 60 milionë euro për Kounde


E premte, 29 Korrik 2022

Barcelona konfirmon transferimin e Koundes prej 60 milionë eurosh pasi gjigantët spanjollë rrëmbejnë një tjetër objektiv të Chelsea.

Barcelona është e vendosur të mundë Chelsean për nënshkrimin e qendërmbrojtësit të Sevillas Jules Kounde pasi mbrojtësi do të vulosë lëvizjen e tij në Camp Nou menjëherë pasi të përfundojë testet mjekësore dhe të nënshkruajë zyrtarisht një kontratë. Blaugranët tashmë i kishin mposhtur Blutë me Raphinha dhe Robert Lewandowski, ri-nënshkruan Ousmane Dembele mes interesimit nga Stamford Bridge dhe nënshkruan me Andreas Christensen nga Thomas Tuchel në një marrëveshje të lirë.

Xavi tani ka 23-vjeçarin Kounde për të formësuar më tej të ardhmen e mbrojtjes së tij pasi lojtarë të fortë si Gerard Pique dhe Jordi Alba përparojnë në fazat e fundit të karrierës së tyre.

Kounde, i shoqëruar nga Chelsea që nga vera e kaluar, ishte me Sevillan që nga viti 2019 dhe ka bërë afër 100 paraqitje në Ligë. Ai mund të luajë si mbrojtës i djathtë përveç në qendër dhe ai rol i mëparshëm mund të jetë preferenca e trajnerit të tij në sezonin e tij të parë.

Etiketa: , , ,
Të fundit