Bayern kundër Manchester-it, dikur ishte një ndeshje klasike e Ligës së Kampionëve


E mërkurë, 20 Shtator 2023

Bavarezët janë një nga favoritët për të fituar kompeticionin pasi zbarkuan me kapitenin e Anglisë, ndërsa Djajtë e Kuq janë në një rrëmujë brenda dhe jashtë fushës.

Bayern Munich kundër Manchester United ishte dikur një ndeshje klasike e Ligës së Kampionëve. Dy gjigantët nuk ishin takuar kurrë në epokën e Kupës Europiane, por më pas luajtën me njëri-tjetrin 11 herë në hapësirën e 16 viteve.

Takimi më i famshëm është, sigurisht, finalja e Ligës së Kampionëve të vitit 1999 në Camp Nou, kur United e ktheu humbjen 1-0 në një fitore 2-1 në harkun e tre minutave. Por, çerekfinalja 2009-10 ishte gjithashtu epike, me Bayernin që erdhi nga pas në të dyja ndeshjet për të kaluar përfundimisht në golat jashtë fushe. Bavarezët gjithashtu mbizotëruan në çerekfinale në 2000-01 dhe në të njëjtën fazë në 2013-14, kur United i David Moyes udhëhoqi për një kohë të shkurtër kundër Bayernit të Pep Guardiolës përpara një kthese të shpejtë.

Gjithsesi, ndeshja e së mërkurës në Allianz Arena është takimi i parë mes këtyre trikove europianë në nëntë vjet. Dhe arsyeja e hendekut të gjatë nuk është rastësia. Bayern ka arritur në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve në secilin prej 10 viteve të fundit, duke përfshirë katër gjysmëfinale dhe një finale (të cilën e fitoi). United, megjithatë, ka arritur vetëm një herë në tetë të fundit që atëherë, dhe nuk ka arritur as të kualifikohet në kompeticion në katër raste. Ndërsa Djajtë e Kuq fituan për herë të fundit një titull në Premier League në vitin 2013, viti i fundit i Sir Alex Ferguson në krye, Bayern ka fituar 11 kurorat e fundit të Bundesligës.

Veçoritë e kundërta të dy klubeve nuk janë rastësi. Ndërsa United është drejtuar në një mënyrë të turpshme që kur Ferguson u tërhoq, Bayern është padyshim klubi më i mirë në Europë. Dhe ishte falë menaxhmentit të tyre që ata mundën të mposhtin United në nënshkrimin më të madh të verës: Harry Kane.

Kapiteni i Anglisë ishte objektivi numër 1 i United në fund të sezonit të kaluar teksa ai i afrohej vitit të fundit të kontratës së tij me Tottenham. Megjithatë, ata kishin arsyet e tyre për të mos e përballuar atë në fund, dhe në vend të kësaj kanë marrë një goditje për të ardhmen e tyre afatgjatë duke nënshkruar në vend të kësaj Rasmus Hojlund, si dhe duke forcuar skuadrën e tyre në fusha të tjera.

Etiketa: , ,
Të fundit