City shkatërron Unitedin: Haaland e Foden shënuan hat-trick


E diel, 2 Tetor 2022

Manchester City ka bërë që Manchester United ta kujtojë për një kohë të gjatë se çfarë i ka ndodhur në javën e nëntë të edicionin 2022/23 në Ligën Premier.

Kampioni në fuqi ka fituar 6-3 ndaj rivalit lokal, duke dëshmuar se edhe në këtë sezon janë të pandalshëm dhe po shkojnë drejt titullit të tretë radhazi.

Sulmuesi norvegjez ka qenë një ardhje për Blutë që kur përfundoi transferimi prej 51 milionë £ (57 milionë euro) nga Borussia Dortmund në verën e vitit 2022. Ai ishte në formë shkatërruese edhe një herë gjatë këtij takimi me Manchester United këtë të diele, duke shtuar një tjetër ndeshje fituese në koleksionin e tij gjithnjë në rritje me një treshe mahnitëse të kompletuar në stil të theksuar kundër Djajve të Kuq.

Haaland kishte shënuar më parë tre gola për Cityn në takimet në shtëpi me Crystal Palace dhe Nottingham Forest, dhe tani ka vendosur një rekord të ri në Premier League me trefishin e tij të tretë radhazi në Etihad Stadium. 22-vjeçari tani ka arritur në 14 gola në garë për këtë sezon.

City do të jetë në ndeshjen e mesjavës në Ligën e Kampionëve kundër Kopenhagës, përpara se të luajë si mikpritës ndaj Southampton në Premier League fundjavën e ardhshme në një ndeshje që do të shohë Haaland duke ndjekur një tjetër hat-trick.

Etiketa: , , ,
Të fundit