Çmimet e naftës stabilizohen pas rënies pranë nivelit më të ulët të 6-mujorit


E enjte, 4 Gusht 2022

Çmimet e naftës ishin përgjithësisht të qëndrueshme të enjten pasi tregu peshoi shtrëngimin e ofertës ndaj frikës së kërkesës, pasi një rritje në stoqet e naftës së papërpunuar dhe benzinës në SHBA i çoi çmimet në nivelet më të ulëta disamujore.

Kontratat e naftës së papërpunuar Brent u rritën me 36 cent, ose 0.37% në 97.14 dollarë për fuçi deri në ora 09:25 GMT, ndërsa kontratat e naftës së papërpunuar të Teksasit West (WTI) u rritën me 43 cent, një rritje prej 0.47%, në 91.09 dollarë.

Të dy standardet ranë të mërkurën në nivelet e tyre më të dobëta që nga pushtimi i 24 shkurtit i Ukrainës nga Rusia, që Moska e quan “një operacion special”.

Lëvizja pasoi një rritje të papritur të stoqeve të naftës së papërpunuar në SHBA javën e kaluar. Stoqet e benzinës, treguesi i kërkesës, treguan gjithashtu një ndërtim të befasishëm pasi kërkesa u ngadalësua, tha Administrata e Informacionit të Energjisë.

Vendimi i të mërkurës nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët si Rusia, e njohur si OPEC+, për të rritur objektivin e saj të prodhimit të naftës me 100,000 fuçi në ditë (bpd) në shtator, ka shtuar ndjesinë e rënies.

Etiketa: ,
Të fundit