COVID-19, 3,739 raste aktive, 425 të vdekur dhe 7,684 të shëruar


E enjte, 20 Gusht 2020

PRISHTINË – Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 11.848 raste nga 45.397 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 425 raste të vdekjes.

IKSHPK njoftoi se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 7.684 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.739.

Ndryshe, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj një ditë më parë ka vizituar Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, ndërsa tha se punjonësit aty janë duke u ballafaquar me ngarkesë të madhe të punës.

“Instituti Kombëtar i Shëndetësisë̈ Publike të Kosovës/IKSHPK është në vijën e parë të frontit të luftës kundër Covid19. Sikurse edhe ekipi Laboratorit të Mikrobiologjisë̈ Molekularë po bën testimet laboratorike me virus SARS-CoV-2 me metodën RT-PCR për qytetarët që mund të jenë të infektuar. Punonjësit aty janë̈ duke u ballafaquar me ngarkesë të madhe të punës gjatë ditës”, tha ai.

Etiketa: , , , ,
Të fundit