Everton kërkon “zbulim të plotë” nga Premier League pas shtyrjes së ndeshjes me Man City


E martë, 29 Dhjetor 2020

Pasi ndeshja e së hënës u ndërpre në një njoftim të shkurtër, Toffees po kërkojnë shpjegime të mëtejshme nga Premier League.

Everton ka kërkuar zbulimin e plotë të të gjitha informacioneve të paraqitura nga Manchester City në Premier League pasi ndeshja e së hënës u shty.

Premier League konfirmoi katër orë përpara fillimit të planifikuar në Goodison Park se loja nuk do të vazhdonte për shkak të një shpërthimi të koronavirusit në kampin e City.

Gabriel Jesus, Kyle Walker dhe dy anëtarë të tjerë të stafit kishin dalë më parë pozitivisht për Covid-19, por përplasja e City në Boxing Day me Newcastle United kishte vazhduar përpara.

Sidoqoftë, City paraqiti një kërkesë për të rirregulluar ndeshjen me Everton 48 orë më vonë pas një rritjeje në rezultatet pozitive të testit Covid-19 të marra më herët të hënën.

Bordi i Premier League ra dakord të planifikojë lojën si një masë paraprake, duke thënë se shëndeti i lojtarëve dhe stafit merr përparësi.

Por Premier League u tha klubeve para fillimit të sezonit se kërkesat për të shtyrë ndeshjet do të refuzohen nëse të paktën 14 lojtarë nuk përjashtohen.

Everton, një nga vetëm dy klube së bashku me rivalët e Merseyside Liverpool, janë në gjendje të mirëpresin tifozët në vendin e tyre, po kërkojnë shpjegime të mëtejshme se pse u ndërpre ndeshja.

Etiketa: , , ,
Të fundit