Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Fatura e Puçit nga Kryeministri dhe Ish-shefi i Shtabit te Pregjithshem

Prizren Post | 18:00 - 18.07.2016

Prononcimi i bilancit nga Kryeministri i Turqise Binali YILDIRIM 18/7/2016 13:25

Kryeministri YILDIRIM prononcimin per media sot e mbledh ne tre pika ku ne piken e pare jep te dhena per ata qe te bejne grushtshtetin;

1- Puçi ushtarak eshte bere nga rebelat puçiste grup terrorist i strukturave paralele te cila jane te ndihmuar nga njerez e struktura vendore te institucione te ndryshme te shtetit tone —por dhe nga te huajt e forcat globale, ku per kete ne do te japim sqarime pasi drejtesia e jone Turke te mbaroje punen e duhur qe prononcimet tona te jene me fakte— dhe ne jemi te detyruar si shtet dhe si qeveri qe te gjithe ata qe kane bere kane ndikuar e kane ndihmuar keta terroriste tradhtar te popullit turk ti nxjerrim para drejtesise. Mund te thojne njerez te kjo eshte nje loje teatrale, nje loje per ndrrim sistemi, nje teater per popullin etj etj etj İ Dashur Populli turk, idashur mendja e shendoshe e njeriut te ketij globi dijeni mire qe po t eishte keshtu si asnjehere ne 100 vjet si shtet pozita e opozita si keni pare te bashkuar per asnje gje sikur sot per puçin terrorist te disa njerezve qe kan veshje ushtarake, ushtria turke as me grusht shtetin e 12 Shtatorit (1980) nuk ka qellua mbi populin e vet ne Urat e Bosforit te Stambollit, ne Ankara, ne Aeroporte, mbi institucionet me kryesore te shtetit qe jane Parlamenti, Presidenca, Sherbimi İnformatik Turk MİT’i… dhe keto sjane vetem, sjane me mijera dhe ne institucione te ndryshme, duke qelluar popullin e vet passhpine, por Turqia si asnjehere nuk do ju dorezohet as strukturave paralele, as terrositeve dhe asnje shteti kushdo qofte ai, tek ne Sovraniteti eshte i Popullit Turk, dhe Turqia sundohet e drejtohet nga ata qe vendos populli e jo te tjeret. Çdokush qe ka punua per kete dite te zeze ne 15 Korriku do te dali para drejtesise.

Kryeministri YILDIRIM per kekrkesen e ekzekutimit te fajtoreve;

2- Kerkesa per denim me vdekje e kerkuar nga nje pjese e popullit dhe nga shumica e partive parlamentare e jo-parlamentare jo se nuk do shqyrtohet por eshte nje teme qe ne sduhet te shprehemi gjaknxehte ne tema te tilla por kerkesa te talli t epopullit duhet kuptua drejt ne nje kohe kur Ushtria jote dhe Ushtari jot qellon popullin, institucionet dhe shtetin e vet, per kete kjo teme do shqyrtohet por nuk thame qe biem perseri ligjin e vdekjes, edhe pse po u kerkua me deshiren e partive parlamentare edhe e shqyrtojme.

YILDIRIM vazhdon si me poshte;

3- Deri me tani fatura per popullin tone te turqise pas nderhyrjes se rebelimit nga terroristet eshte 208 Deshmore Martire dhe 1491 Te Plagosur. Po ashtu dhe mijera te arrestuar ku dhe vazhdojne arrestimet e puçisteve dhe ndihmesve te tyre perfundon prononcimin Kryeministri i Turqise Binali YILDIRIM.

Ndersa Prononcimi i bilancit nga İsh Shefi i Shtabit te Pregjithshem Turk Gjenerali Necdet ÖZEL, (PËR NTV SOT me 18/7/2016 ora 14:29)

ÖZEL: Gjendja aktuale ne lindje e ne juglindje te vendit nuk eshte nen kontroll te shtetit, te ushtrise e te policise se shtetit turk, nerhyrja per atentat grushtshteti e puç nuk ka perfunduar ende, rebelet terroriste qe e kan kamuflua vehten qe prej viteve 1980 ne Ushtri ata sot kan hequr maskat e kamuflazhin dhe po permbysin Turqine, Popullin Turk dhe vehten e vet per hire te nje njeriu qe e e shofin si klerike qe jeton jashte Turqie. Une si ish-shefi shtabit te pergjithshem te Turqise, them duke e pare situaten e aktuale qe; duhet pastruar nga strukturat paralele antiligjore e terroriste me ndihme globale apo vendore njehere e pergjithmone; Ushtria, Policia, Sherbimi İntelegjent Turk MİT’i, Politika dhe shume e shume institucione te shtetit. Se ne sot e kuptuam mire se ata kane qene te kamufluar si gjoja turq e besimtare, por ata spaskan pase kurr lidhje as me atdhedashurine per Turqine e as per besimin se ata qe gjysme shekulli e perdoren duke abozuar me atdhedashurine e besim per te mbledhur tifoze te qorrte e ushtare te bindur besnikerisht per qellimet e tyre ku keta shifen sot per lidhjen besnike me eproret e tyre sa qe kur ju dha urdheri qe futni flaken turqise ata pa hezitim fare me avione e helikoptere te popullit tone vrane e masaktuan po popullin tone perfundon intervisten per NTV, Shefi i Shtabit te Pregjithshem Turk Gjenerali Necdet ÖZEL.

Për Prizren Post
Gazetari Sokol BRAHAJ

*Opinionet e autorëve nuk paraqesin domosdoshmërisht edhe opinionin e Prizren Post.


Bëni një koment