Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

G7 kritikon ashpër tarifat amerikane të çelikut dhe aluminit

Prizren Post | 11:10 - 03.06.2018

Sekretari Amerikan i Thesarit, Steve Mnuchin u përball me kritika të ashpra të ministrave të financave të vendeve të G7-së, në lidhje me vendosjen e tarifave të reja nga Amerika, për importet e çelikut dhe aluminit.

Bruno La Maire, ministri francez i financave, i zemëruar paralajmëroi se lufta tregtare mund të fillojë brenda pak ditësh.

Në të njëjtën kohë, Sekretari Amerikan i Tregtisë, Wilbur Ross u takua me zëvendëskryeministrin kinez, Liu He në Pekin për të zbutur tensionet tregtare.

Nga ana tjetër, Presidenti Trump, nëpërmjet një postimi në Twitter vijon të këmbëngulë se SHBA-të kanë qenë të mashtruara në këtë tregti, përcjell Telegrafi.


Etiketa:

Bëni një koment