Harrojeni Fernandesin, Man Utd nuk mund të fitojë tituj me këtë mbrojtje


E shtunë, 26 Dhjetor 2020

Ylli i Portugalisë ishte përsëri në formë frymëzuese kundër Leicester City, por dështimet në skajin tjetër të fushës i kushtuan vizitorëve tre pikë.

Ndërsa Bruno Fernandes lëshoi ​​kapelën e magjistarit të tij imagjinar në kamerat televizive brenda Stadiumit King Power herët këtë pasdite, duhet të ketë menduar se ai kishte fituar një tjetër lojë të rëndësishme për Manchester United.

Që nga ardhja e tij në afatin kalimtar të janarit, Fernandes rrallë ka dështuar të dorëzojë për Djajtë e Kuq. Kundër Leicester City ai ishte përsëri në zemër të gjithçkaje të mirë që bëri United.

Kalimi i tij me gishtërinjtë në rrugën e Marcus Rashford ndihmoi që ekipi i Ole Gunnar Solskjaer të kalonte në epërsi në pjesën e parë ndaj Foxes gjeti rrjetën vetë pasi u kombinua me zëvendësuesin Edinson Cavani për të bërë rezultatin 2-1.

Bisedat për anën e Solskjaer duke ngritur një sfidë për titullin e Premier League janë përshëndetur me disa vështrime kurioze në disa javë kohëve të fundit. Kjo ishte, sigurisht, një ekip që shënoi gjashtë kundër Tottenham dhe gjithashtu humbi në shtëpi nga ajo që tani duket si një skuadër gjithnjë e më e dëshpëruar se Arsenalit.

Por merita duhet t’i jepet një skuadre të United që ka filluar të grindë rezultate brenda vendit, dhe një fitore këtu do t’i kishte parë ata të lëviznin për të fituar dy pikë të liderëve të ligës Liverpool që kanë luajtur të njëjtin numër ndeshjesh.

Sidoqoftë, fund të fundit dobësia mbrojtëse ishte ajo që i kushtuan ekipit të Solskjaerit.

Pasi të dy Fernandes dhe Scott McTominay ndanë fajin për barazimin me hark të gjatë të Harvey Barnes në pjesën e parë, ishte Eric Bailly ai që nuk arriti të qëndronte me Jamie Vardy brenda zonës së penalltisë brenda pesë minutave të fundit që i lejoi ish sulmuesit të Anglisë të sigurojë një pjesë të pikëve përmes një devijimi të Axel Tuanzebe, shkruan Goal.

Etiketa: , , ,
Të fundit