Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Hollande: Izraeli duhet ta ndalë ndërtimin e vendbanimeve

Prizren Post | 19:56 - 18.11.2013

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Tel Aviv, 18 nëntor – Presidenti i Francës, Francois Hollande, tha sot se Izraeli duhet t’i ndalë të gjitha ndërtimet e vendbanimeve, meqë sipas tij, ato i dëmtojnë përpjekjet për arritjen e paqes në Lindjen e Mesme.

Gjatë vizitës së parë të tij zyrtare në territoret palestineze, presidenti Hollande, sot është takuar me liderin palestinez, Mahmud Abbas, në Ramallah të Bregut Perëndimor.

Pas takimit, Hollande tha se “Franca kërkon ndaljen e plotë të aktivitetit të venbanimeve” dhe ka shtuar se ndërtimi i vendbanimeve nga Izraeli i “komplikon negociatat” dhe i dëmton përpjekjet kah zgjidhja me dy shtete.

Dje, Francois Hollande e ka vizituar Izraelin dhe ka shprehur “mbështetje të palëkundër” për shtetin izraelit dhe ka premtuar se Parisi do të bëjë presion ndaj Teheranit lidhur me programin e tij atomik, në mënyrë që të ketë siguri se Irani nuk po zhvillon armatim bërthamor.


Bëni një koment