Huawei Mate 30 pa shërbimet e Google, a do t`i mbijetojë në treg?


E premte, 30 Gusht 2019

Modeli i ardhshëm i Huaweit, Mate 30, do të lansohet me një disavantazh të madh më 18 shtator.

Sipas Reuters, për shkak të ndalimit të vazhdueshëm të kompanive amerikane që punojnë me Huawei, Mate 30 nuk do të lansohet me Google Play, që do të thotë që përdoruesit nuk do të kenë mundësi të përdorin shërbime si dyqani i aplikacioneve Google Play, Gmail ose Google Maps.

Në SHBA dhe Europë, shërbimet e Google Play konsiderohen thelbësore për pajisjet Android. Pa shërbimet e Google, telefonat inteligjentë janë në thelb “të padobishëm” këmbëngul kolegu ynë Stan Schroeder, i cili ka rishikuar telefonat Huawei pa to.

Në Kinë, megjithatë, Mate 30 nuk do të jetë aq i gjymtuar pasi Google dhe shërbimet e tij janë të ndaluara dhe alternativa kineze si Baidu dhe Youku ekzistojnë për t’i zëvendësuar ato.

Sipas Reuters, Mate 30 do të lansohet akoma me Android – sistemi operativ është me burim të hapur dhe falas për çdo kompani që të përdorur dhe modifikuar – por mungesa e Play Store dhe shërbimeve të Google mund të ndikojë seriozisht në shitjet e telefonit të Huawei në perëndim.

Mate 30 mund të merrte një rrahje serioze posaçërisht në Europë, ku Huawei më parë pati një rritje prej 60% të shitjeve të telefonave nga 2017-2018, por shitjet ranë 40% një muaj pasi SHBA-ja e listoi kompaninë dhe ndaloi kompanitë amerikane që të punonin me të.

Për Huawein, Mate 30 do të jetë një provë jo vetëm e teknologjisë, por dhe markës së saj. A mund të jenë telefonat e kompanisë kineze ende të suksesshme pa Google? Padyshim që munden në Kinë, ku është prodhuesi numër 1 i smartphone-ve. Por në perëndim, ku shërbimet e Google janë thelbësore për platformën Android, Huawei nuk i qëndron shumë shanseve.

Nuk ka dyshim që Mate 30 (dhe varianti i tij Mate 30 Pro) do të jetë një smartphone mbresëlënës – thashethemet tashmë sugjerojnë se do të jetë i paketuar nga lart poshtë, me çdo tipar në dukje të imagjinueshëm – por vetëm pajisja e shkëlqyeshme nuk mjafton më. Pa shërbime thelbësore, një telefon i ri është thjesht një pllakë e bukur prej metali dhe qelqi.

Etiketa: , , , , ,

Leave a Reply