Joe Biden është Çertifikuar si Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara


E enjte, 7 Janar 2021

WASHINGTON – Presidenti Trump tha se, megjithëse nuk ishte dakord me rezultatin e zgjedhjeve, do të kishte një “tranzicion të rregullt”. Kongresi konfirmoi fitoren e Kolegjit Zgjedhor të Z. Biden pasi një turmë mbështetësish të Trump sulmoi Kapitolin, duke prishur procedurat, njofton NY Times.

Kongresi konfirmoi fitoren e Presidentit të zgjedhur Joseph R. Biden Jr herët të enjten në mëngjes, disa orë pasi një turmë besnikësh të nxitur nga Presidenti Trump sulmuan dhe pushtuan Kapitolin, duke prishur numërimin përfundimtar të zgjedhjeve në një shfaqje tronditëse të dhunës që tronditi thelbin e demokracisë amerikane, transmeton Prizren Post.

Presidenti Trump, i cili kaloi muaj të tërë duke nxitur zemërimin e mbështetësve të tij me pretendime të rreme se zgjedhjet ishin vjedhur dhe refuzoi të dënojë protestuesit e dhunshëm të Mërkurën, tha të enjten herët se ai do të respektonte rezultatet e zgjedhjeve.

“Edhe pse nuk jam plotësisht dakord me rezultatin e zgjedhjeve dhe faktet më nxjerrin jashtë, megjithatë do të ketë një tranzicion të rregullt në 20 Janar,” tha ai në një deklaratë.

Komentet e Z. Trump erdhën pak çaste pasi fitorja e Z. Biden u certifikua pak para orës 4 të mëngjesit nga një seancë e përbashkët e Kongresit e kryesuar nga Zëvendës Presidenti Mike Pence.

Nuk kishte asnjë paralelizëm në historinë moderne amerikane, me kryengritësit që vepronin në emër të presidentit duke vandalizuar zyrën e Kryetares Nancy Pelosi, duke thyer dritare, duke grabitur artin dhe duke marrë për pak kohë kontrollin e dhomës së Senatit, ku ata pozuan me radhë për fotografi me grushta në dais, ku Z. Pence sapo kishte kryesuar.

Në kohën kur Senati u mblodh, vonë të mërkurën në mbrëmje, disa orë pasi ligjvënësit ishin evakuuar, një anë Kapitolit ishte uzurpuar nga rebelët që mbanin mjete pro-Trump, një nga momentet më polarizuese të kombit kishte dhënë një dritare të papritur solidariteti. Republikanët dhe Demokratët mbyllën krahët për të denoncuar dhunën dhe për të shprehur vendosmërinë e tyre për të kryer atë që ata e quajtën një funksion të shenjtë të kushtetutës.

“Atyre që bënë kërdi në Kapitolin tonë sot, ju nuk fituat”, tha Z. Pence në një shkëputje të mprehtë nga Z. Trump, i cili e kishte lavdëruar turmën. “Dhuna kurrë nuk fiton. Liria fiton. Dhe kjo është ende shtëpia e popullit”.

Senatori Mitch McConnell, Republikan i Kentucky dhe udhëheqësi i shumicës, tha se “kryengritja e dështuar” vetëm kishte sqaruar qëllimin e Kongresit.

“Ata u përpoqën të prishnin demokracinë tonë,” tha ai. “Ata dështuan.”

Përmbysja u zhvillua në një ditë kur Demokratët siguruan një palë mahnitëse të fitoreve në zgjedhjet e balotazhit në Gjeorgji, duke fituar kontrollin efektiv të Senatit dhe levat e plota të pushtetit në Uashington. Dhe mbërriti ndërsa Kongresi u mblodh për atë që normalisht do të kishte qenë një seancë e dobët dhe ceremoniale për të deklaruar zgjedhjen e Z. Biden.

Etiketa: , , ,
Të fundit