Ka shkuar në 36 numri i të vdekurve nga përplasja e trenit në Greqi


E mërkurë, 1 Mars 2023

ATHINË – Numri i të vdekurve nga një përplasje midis një treni pasagjerësh dhe një treni mallrash në Greqinë veriore është rritur në 36, me kërkimet për të mbijetuarit që vazhdojnë, raportuan mediat lokale të mërkurën.

Sipas Vassilis Vathrakogiannis, një zëdhënës i departamentit të zjarrfikësve, ekipet e shpëtimit po kërkojnë njerëz të bllokuar në rrënojat në vendin e aksidentit në hyrje të luginës së Tempit, në qytetin Tempi në provincën e Larisës.

Ai shtoi se në vendin e aksidentit janë duke operuar 150 zjarrfikës, përfshirë pjesëtarë të Njësisë Speciale për Reagim ndaj Fatkeqësive, me 17 automjete, katër vinça dhe 30 autoambulanca.

Nga viktimat, shtatë u gjetën të djegur në vendngjarje, tha transmetuesi publik ERT, duke shtuar se nga 130 të plagosurit, 66 janë duke u trajtuar në spitalet në Larisa, Katerini dhe Selanik.

Studentët e universitetit që po ktheheshin nga Larisa dhe Athina në shkollë në Selanik, si dhe nëntë punonjës të hekurudhave, ishin mes të vdekurve.

Zëdhënësi i qeverisë Yiannis Oikonomou tha: “Shkaktarët e këtij aksidenti tragjik do të hetohen nga autoritetet kompetente. Tashmë ka nisur kërkimi për të sqaruar kushtet në të cilat dy trena lëviznin për shumë kilometra në të njëjtën linjë në drejtim të kundërt”.

Etiketa: ,
Të fundit