Këta janë kundërshtarët e skuadrave të Kosovës në garat europiane


E diel, 9 Gusht 2020

Sot (e diel) është hedhur shorti në Nyon të Zvicrës për garat para-kualifikuese dhe kualifikuese të Ligës së Kampionëve dhe Ligës së Europës.

Klubet nga Kosova kanë nisur kampanjën e tyre për të plotësuar ëndrrën drejt garave elitare ekipore të Europës.

Kampioni i Superligës, Drita ishte klubi i parë shqiptar që nisi me ndeshjet para-kualifikuese, ku fitoi 2-1 ndaj Inter Escaldes të Andorrës.

Me këtë fitore, “Intelektualët” kaluan në finale të fazës para-kualifikuese për Ligën e Kampionëve, ku do të ndeshen me kampionin e Irlandës së Veriut, Linfield.

Në rast se triumfojnë, ekipi gjilanas ka mësuar edhe kundërshtarin e raundit të parë kualifikues në Ligën e Kampionëve. Bëhet fjalë për gjigantët polak të Legia Warsawas.

Nga Kosova në garat europiane, por në para-kualifikueset e Ligës së Kampionëve do të luajnë edhe fituesi i Kupës së Kosovës, Prishtina dhe nën-kampioni Gjilani.

Klubi kryeqytetas merr pjesë për herë të katërt radhazi në garat europiane dhe kësaj radhe shorti deshi që ata të ndeshen me Lincoln Red Imps FC të Gjibraltarit.

Në anën tjetër, Gjilani debuton në garat europiane dhe gjatë hedhjes së shortit u caktua takimi i tyre me ekipin nga San Marino, FC Tre Penne.

Të dy klubet nga Kosova do të luajnë ndeshjet e tyre në udhëtim dhe në rast fitore do të kalojnë në raundin e parë kualifikues të Ligës së Europës.

Në rast kualifikimi përsëri do të hidhet short dhe këto dy klube do të mësojnë kundërshtarët e rinj.

Drita takimin e mbetur para-kualifikues do ta luaj të martën me 11 gusht, ndërsa në rast kualifikimi ndeshja me Legian do të zhvillohet me 18-19 gusht.

Prishtina dhe Gjilani ndeshjet pritet t’i zhvillojnë me datë 20 gusht, ndërsa shkaku i situatës me pandeminë të gjitha ndeshjet para-kualifikuese dhe tri raundet e para kualifikuese do të zhvillohen me nga vetëm një takim, njofton Telegrafi.

Etiketa: , , , ,
Të fundit