Klopp mbron politikën e transferimeve të Liverpoolit


E enjte, 10 Shtator 2020

‘Ne nuk mund të vendosim papritmas të sillemi si Chelsea’ – Klopp mbron politikën e transferimeve të Liverpoolit.

Trajneri gjerman ka theksuar rëndësinë e mbajtjes së një formule fituese mes thirrjeve për përforcime në Anfield.

Jurgen Klopp ka mbrojtur politikën e transferimeve të Liverpoolit, duke këmbëngulur se klubi nuk mund të vendosë papritmas të “sillet si Chelsea” pasi gradualisht krijoi një ekip fitues të titullit.

Liverpool arriti titullin e tyre të parë në ligë në tre dekada sezonin e kaluar, duke përfunduar 18 pikë larg Manchester City pasi u kurorëzua kampion me shtatë ndeshje rekord të thyer para përfundimit të kampionatit.

Pasi nuk arriti të fitonte një copë të vetme argjendi gjatë tre sezoneve të tij të para në Anfield, Klopp ka arritur të japë katër trofe brenda dy viteve, përfshirë Ligën e Kampionëve dhe Kupën Botërore të Klubeve FIFA.

Përveç shtimit të Kostas Tsimikas, i cili u transferua në Merseyside nga Olympiacos për 11 milion £ muajin e kaluar, Liverpool ka qenë i qetë në afatin kalimtar të transferimit, ndërsa rivalët e tyre të Premier League janë forcuar në mënyrë të konsiderueshme për t’u përpjekur të kapërcejnë hendekun te maja e kampionatit.

Chelsea ka kthyer shumë kokë me mënyrën se si e kanë kryer biznesin e tyre, duke sjellë gjashtë lojtarë të rinj në total, por Klopp është i bindur se të Kuqtë nuk kanë nevojë të ndryshojnë qasjen e tyre në mënyrë që të ruajnë suksesin e tyre të fundit.

Trajneri gjerman tha për BBC Radio Five Live: “Klubet janë në situata të ndryshme dhe ne po jetojmë në pasiguri në botë. Për disa klube, duket se është më pak e rëndësishme se sa e pasigurt është e ardhmja sepse ato janë në pronësi të vendeve, në pronësi të oligarkëve dhe kjo është e vërteta. Ne jemi një lloj klubi tjetër.

“Ne arritëm në finalen e Champions League dy vjet më parë, e fituam atë vitin e ardhshëm dhe fituam Premier League duke qenë klubi që jemi, ne nuk mund ta ndryshojmë atë brenda natës dhe të themi” tani ne duam të sillemi si Chelsea “.

Etiketa: , , ,

Leave a Reply