Lideri i Hamasit thotë se operacioni është një përgjigje ndaj agresionit kundër Al-Aksës


E shtunë, 7 Tetor 2023

GAZA – “Agresioni sionist arriti kulmin e tij gjatë ditëve të kaluara,” thotë shefi i Byrosë Politike Ismail Haniyeh.

Shefi i Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Haniyeh të shtunën e përshkroi operacionin kundër Izraelit një “epikë heroike” në përgjigje të agresionit kundër xhamisë Al-Aksa.

“Në këto momente historike, ne jemi të angazhuar në një epope heroike për hir të Xhamisë Al-Aksa, shenjtërive tona dhe të burgosurve tanë”, tha Haniyeh në një deklaratë.

Ai tha se “agresioni sionist arriti kulmin e tij gjatë ditëve të fundit, pasi mijëra kolonë përdhosën Al-Aksën”, duke shtuar se Izraeli gjithashtu vazhdon agresionin e tij në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës.

Ushtria izraelite shpalli një “gjendje gatishmërie” për luftë pasi fraksionet palestineze në Rripin e Gazës hodhën një breshëri raketash drejt Izraelit.

Brigadat Al-Qassam, krahu i armatosur i grupit të rezistencës palestineze Hamas, njoftoi fillimin e Operacionit Vërshimi Al-Aksa me raketa që synonin vendet e armikut, aeroportet dhe instalimet ushtarake.

Ai gjithashtu publikoi një videoklip që tregon kapjen e një numri ushtarësh izraelitë gjatë operacionit.

Etiketa: , , ,
Të fundit