Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Lindë fëmiu i parë emigrant në Luginë – Emrin ia vunë Presheva

Prizren Post | 12:42 - 26.08.2015

Ne mesin e mijera emigratntve qe po kalojne ditev te fundit nga Maqednia ne Luginen e Preshevë jane edhe shume fëmije dhe femra, madje ne mesin e tyre edhe shtazena.

Keshu dje ne fshtin e Mirtaco ka lindur nje grua siriane pak ore pas kalimit nga kthtetra e polcise maqedone qe dukej e traumatizuar. Gruaja nga Siria e cila lindi në kushte shumë të vështira ne Miratoc të Preshevë ajo u dergua ne urgjencë nga spitali ushtarak të Nishit. Gjithçka shkoi mirë fatmirësisht, pasi gruaja u ndihmua nga mjekët e Qendrës Shëndetësore të Preshevës.

Agjencia e lajmeve « Presheva jonë » ka kontaktuar me familjaret e gruas dhe ka mesuar se beben do ta pagëzojne me emrin Presheva ne shenje jo vetem kujtimi por edhe rrespekti ndaj ketij qyteti qe ju ofru ndihma ne keto momente me te veshtira.

“Sa ishim rrguve të Maqedonisë, kur kusherira ime ishte shtazene e kishim biseduar emrin e bebës se si ta pagezojme, Dhe patëm vendos aty ku do të lindin, po atij vendi do t’ja lem emrin ne shenje kujtimi. Po shqyqyr Allah qe slindi ne Maqedoni. Dhe ja fati ne Preshevë, besojme se do t ja lene po ket emer te bukur..” tha per “Presheva jonë” kusherira e saj Fatima./mesazhi/


Etiketa:

Bëni një koment