Man Utd, Real Madrid, PSG ose Inter Miami: Cili klub do t’i shkonte më shumë Ronaldos?


E mërkurë, 10 Mars 2021

Ashtu si shumë top klube, Juventus po lufton financiarisht dhe mund të vendosë të paguajë fituesin e tyre më të madh përpara se të skadojë kontrata e tij.

Paraqitjet fenomenale në Champions League të Erling Haaland dhe Kylian Mbappe në moshën 16-vjeçare kanë përshpejtuar diskutimin nëse epoka e Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo tashmë ka mbaruar.

Kjo mund të jetë e parakohshme, më reflektuese e gjendjes aktuale që përfshinë Barcelonën dhe Juventusin sesa çdo rënie nga ana e Messit ose Ronaldos.

Sidoqoftë, ekziston një sens në rritje që për plakun e dy të rriturve, 36-vjeçarin Ronaldo, koha po mbaron.

Por superyjet si Ronaldo janë kapur në një harresë të dytë, po aq të pakëndshme.

Industria e futbollit ende nuk ka ndjerë ndikimin ekonomik të pandemisë. Paratë janë të pakta në Europë, madje edhe klubet më të pasura bien në borxhe si rezultat i humbjes së të ardhurave gjatë 12 muajve të mëparshëm: një studim i fundit nga analisti i tregut KPMG sugjeroi më shumë se 1 miliardë euro në të ardhura është humbur nga klubet më të mëdha të Europës.

Prandaj, nuk është saktësisht e qartë se kush mund ta përballojë Ronaldon nëse ai largohet nga Juventusi, por as nuk ka të ngjarë që Zonja e Vjetër të ketë mundësi ta mbajë atë.

Në krye të romancës së dukshme të një kthimi në Old Trafford, skuadra e Ole Gunnar Solskjaer mund të jetë përshtatja më e mirë për Ronaldon nga një perspektivë taktike.

Solskjaer lejon individualizmin të mbretërojë, duke u dhënë sulmuesve të tij lirinë për të improvizuar linjat e tyre sulmuese dhe për të përpunuar mënyrat e tyre të zotërimit në përputhje me rrethanat.

Mënyra se si Bruno Fernandes ka shkëlqyer është një shembull i përsosur.

Ylli i Portugalisë, i cili ka punuar mirë me Ronaldon në nivelin ndërkombëtar, goditi në Angli pikërisht sepse ai ishte i besuar nga menaxheri i tij për të zhvilluar strategjinë e tij.

Edinson Cavani dhe Anthony Martial kanë shënuar 10 gola së bashku në kampionat këtë sezon. Imagjinoni sa ndryshe mund të duket sezoni i tyre nëse Ronaldo do të ishte në krye të linjës…

Real Madrid kurrë nuk është dukur mjaft koherent nën Zinedine Zidane, ndërsa një krizë e madhe dëmtimesh i ka penguar ata, ekipi i francezit gjithashtu po vuan nga një mbështetje e tepruar tek yjet e plakur.

Zidane nuk përdor taktika veçanërisht komplekse dhe në atë kuptim, kthimi i Ronaldos në Bernabeu është i besueshëm.

Sidoqoftë, do të ishte veçanërisht e vështirë për Madridin të justifikonte shpenzimet kolosale të përfshira në shtimin e një lojtari tjetër në mes të viteve ’30 në ekip.

Është e vështirë të shihet se si Ronaldo, i cili bën presion shumë rrallë, mund të futet përsëri në ekipin e tij të vjetër.

Duke folur për presion, me siguri nuk ka asnjë mënyrë që Mauricio Pochettino të sanksionojë një lëvizje për Cristiano Ronaldo.

Çështjet financiare që ndikojnë në futboll sugjerojnë që asnjë klub tjetër në Europë nuk do të jetë në gjendje të marrë as Mbappe as Neymar këtë verë, dhe nëse është kështu, atëherë nuk ka asnjë mënyrë që edhe PSG të jetë në gjendje të përballojë të shtojë Ronaldon në faturën e tyre të pagave tashmë të konsiderueshme.

Sulmuesi i Juventusit ndihet si një nënshkrim i PSG i disa viteve më parë, jo i palës që tani kërkon të modernizohet përmes taktikave inteligjente sesa nënshkrimeve magjepsëse.

Inter Miami, megjithatë, padyshim që do të hidhej në shansin për të bërë një përplasje në MLS duke nënshkruar një superyll si Ronaldo.

Pronari David Beckham tha muajin e kaluar, “Pa dyshim, [Ronaldo dhe Messi] janë lloji i lojtarëve që ne aspirojmë t’i sjellim në klubin tonë.”

“Me Blaise Matuidi dhe Gonzalo [Higuain], këta janë lojtarë që ne mendojmë se i shtojnë shkëlqimin e asaj që është klubi.”

Taktikisht, nuk ka shumë për të folur. Inter Miami erdhi i 10-ti në Konferencën Lindore vitin e kaluar, dhe trajneri i ri Phil Neville nuk është i njohur për mprehtësinë e tij taktike.

Performanca e tij në Angli ishte goxha naive, duke luajtur një lojë të paqartë posedimi që nuk kishte detaje dhe shpesh e bënte ekipin më keq se shuma e pjesëve të saj.

Ronaldo mund të besojë se ai ka ende shumë për të ofruar në nivelin më të lartë, por duke qenë se talentet e tij nuk janë më një përshtatje e natyrshme për taktikat moderne europiane, “shkëlqimi” që do të vinte me ushtrimin e tregtisë së tij në SH.B.A. mund ta tërheqë atë.

Cilësia është mjaft e ulët për të akomoduar Ronaldon duke luajtur lojën e tij të efektshme, ashtu si Zlatan Ibrahimovic para tij, Ronaldo mund të kënaqet me stilin e jetës së një të famshmi me bazë në Miami.

Etiketa: , , , , , ,
Të fundit