Man Utd tani janë favoritët e Ligës së Europës, thotë Mourinho


E mërkurë, 9 Dhjetor 2020

Bosi i Tottenham thotë se Djajtë e Kuq kanë një shans të madh për të fituar garën e nivelit të dytë pasi u eliminuan nga Liga e Kampionëve.

Jose Mourinho beson se Manchester United tani është “një nga favoritët kryesorë” për të fituar Ligën e Europës.

United pësoi një humbje 3-2 në RB Leipzig të martën, e cila siguroi që ata të humbnin kualifikimin për në fazat e eliminimit të Ligës së Kampionëve.

Lojtarët e Ole Gunnar Solskjaer kishin nevojë vetëm për një pikë në Red Bull Arena për të përparuar nga Grupi H, por golat nga Angelino, Amadou Haidara dhe Justin Kluivert i dhanë gjysmëfinalistëve të sezonit të kaluar një fitore të paharrueshme.

Djajtë e Kuq tani do të bien në garën e nivelit të dytë të Europës pasi të përfundojnë të tretët në grup, gjë që i vë ata në një kurs përplasjeje të mundshme me liderët aktual të Ligës Premier Tottenham.

Trajneri i Spurs, Mourinho, i cili ishte në drejtim në Old Trafford midis 2016 dhe 2018, mendon se United automatikisht duhet të konsiderohet si një nga akterët kryesorë për të ngritur trofeun e Ligës së Europës pasi nuk arriti të dilte nga një grup me të gjitha yjet e Ligës së Kampionëve.

“Manchester United bëhet një nga favoritët kryesorë për të fituar Ligën,” tha portugezi në një konference shtypi.

“Skuadrat që bien nga Champions League janë të forta dhe normalisht nuk i përkasin nivelit të Europa League.”, shtoi Mourinho.

Etiketa: , , , , ,