Mbappe, ylli i PSG-së i bëri Juventinët viktimat e tij të radhës


E mërkurë, 7 Shtator 2022

Një dygolësh mahnitës nga Kylian Mbappe çoi Paris Saint-Germain në një fitore 2-1 në ndeshjen hapëse të Ligës së Kampioneve kundër Juventusit.

Në pamje të parë, PSG është një “Ferrari” i ri. Megjithatë, hiqe shasin vezullues dhe bojën vezulluese dhe ka të meta të rënda inxhinierike që mund të parandalojnë ngarkesën e tyre në Ligën e Kampioneve.

Në disa raste kundër Juventusit, treshja sulmuese më e shtrenjtë e grumbulluar në histori ishin krejtësisht të paluajtshëm, e ndihmuar nga Neymar, tregoi anën e veçantë dhe vezulluese të klubit francez.

Megjithatë, në mbrojtje ata nuk dukeshin kurrë krejt rehat, me Filip Kostiç dhe Huan Kuadrado që i shkaktonin telashe me dërgimin e tyre të përcaktuar në gol. Sapo Weston McKennie preu kryesimin e tyre, qasja e tyre mendore u duk se u shpërbë në një kujtesë të frikshme të asaj që ndodhi kundër Real Madridit marsin e kaluar.

Trajneri i ri Christophe Galtier ka ende punë për të bërë për të privuar të njëjtat probleme të vjetra që kanë penguar klubin të merr trofeun e Ligës së Kampionëve.

Etiketa: , , , ,
Të fundit