Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Mediat botërore shkruajnë rreth hapjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusalem

Prizren Post | 19:03 - 14.03.2021

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

JERUSALEM – Kosova ka hapur gjatë ditës së sotme ambasadën e saj në qytetin e Jerusalem, ashtu siç ishte marrë vesh në momentin e vendosjes së marrëdhënieve dimplomatike me shtetin e Izraelit.

“Kosova hapi ambasadën e saj në Izrael në Jeruzalem të dielën, duke u bashkuar me Shtetet e Bashkuara dhe Guatemalën, si vendet e vetme me ambasada në një qytet, statusi i të cilit është në zemër të konfliktit Izraelo-Palestinez”, shkruan reuters.

“Kosova ka hapur zyrtarisht ambasadën e saj në Jeruzalem pasi u bë territori i parë me shumicë myslimane që njohu qytetin si kryeqytetin e Izraelit”, ka shruar gazeta britanike theguardian.

Gjersa agjencia pro qeveritare turke, Anadolu Agency ka raportuar se Kosova ka bërë një lëvizje kundërthënëse me qëndrimin e shtetit të Turqisë.

“Ministria e Jashtme e Kosovës njoftoi të dielën se ka hapur zyrtarisht ambasadën e saj në Izrael në qytetin e diskutueshëm të Jeruzalemit”, shkruan associatedpress.

“Kosova hap ambasadën në Jeruzalem, javë pas vendosjes së marrëdhënieve me Izraelin”, raporton radio evropaelire.

Edhe përtej oqeanit, mediumi australian, Canberra Times raportoi se Ministria e Jashtme e Kosovës ka hapur zyrtarisht ambasadën e saj në qytetin e diskutueshëm të Jeruzalemit.

Gjersa dy prej mediumeve më të mëdha izraelite, timesofisrael dhe jerusalempost, shkruajnë se Kosova bëhet vendi i parë evropian dhe me shumicë myslimane që hapi ambasadën e saj në Jerusalem, pas lëvizjeve të ngjashme nga SHBA dhe Guatemala.

Ndryshe, Kosova dhe Izraeli javë më parë kishin nënshkruan marrëveshjen e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dyja vendeve, disa muaj pasi dyja shtetet kishin njohur njëra-tjetrën.

Kjo u raportua gjerësisht nga mediat ndërkombëtare, transmeton Telegrafi.


Etiketa:

Bëni një koment