Mos ‘luani me zjarr’ për Tajvanin, paralajmëron Xi në bisedën me Biden


E premte, 29 Korrik 2022

WASHINGTON/PEKIN – Udhëheqësi kinez Xi Jinping të enjten paralajmëroi kundër lojës me zjarr mbi Tajvanin në një telefonatë me presidentin e SHBA-ve Joe Biden, duke theksuar shqetësimet e Pekinit për një vizitë të mundshme në ishullin e pretenduar nga Kina nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-ve Nancy Pelosi.

“Ata që luajnë me zjarrin do të vdesin prej tij,” citoi ministria e jashtme e Kinës Xi t’i thoshte Bidenit në thirrjen e tyre të pestë si udhëheqës. “Shpresohet që SHBA-të të kenë një sy të qartë në lidhje me këtë”.

Xi tha se Uashingtoni duhet t’i përmbahet “parimit të një Kine” dhe theksoi se Kina kundërshton me vendosmëri pavarësinë e Tajvanit dhe ndërhyrjen e jashtme.

Biden i tha Xi se politika e SHBA-së për Tajvanin nuk kishte ndryshuar dhe se Uashingtoni kundërshton fuqimisht përpjekjet e njëanshme për të ndryshuar status quo-në ose për të minuar paqen dhe stabilitetin përgjatë ngushticës së Tajvanit, tha Shtëpia e Bardhë.

Pas thirrjes, Tajvani falënderoi Biden për mbështetjen e tij dhe tha se do të vazhdojë të thellojë partneritetin e tij të sigurisë me Shtetet e Bashkuara, tha ministria e jashtme në një deklaratë të premten.

Etiketa: , , , ,
Të fundit