Mourinho argumenton se shefi i Bayernit meritonte çmimin e trajnerit më të mirë


E shtunë, 19 Dhjetor 2020

Trajneri i Tottenham pajtohet me homologun e tij të Liverpool se fituesit të Ligës së Kampionëve do duhej t’i ishte dhënë çmimi.

Shansi i vetëm i Hansi Flick për të marrë Çmimin Trajneri më i Mirë për Meshkuj i FIFA në të ardhmen është nëse Bayern Munchen gjen gara të reja për të fituar, sugjeroi shefi i Tottenhamit, Jose Mourinho.

Sezonin e kaluar, Flick udhëhoqi Bayernin në një trefishim të Bundesliga, DFB-Pokal dhe Champions League, ndërsa ata gjithashtu kanë ngritur UEFA Super Kupën dhe DFL Super Kupën në 2020.

Kështu, disa vetulla u ngritën kur Flick u neglizhua për trajnerin më të mirë të meshkujve në ceremoninë vjetore të ndarjes së çmimeve të FIFA të enjten, me shefin e Liverpoolit Jurgen Klopp duke mbajtur çmimin.

Klopp në mandatin e kaluar e udhëhoqi Liverpoolin në një titull të parë në krye të futbollit anglez në 30 vjet, por kur iu drejtua mediave të premten pranoi habinë e tij duke thënë: “Unë jam mirënjohës për të, padyshim. Nga momenti i parë, si të gjithë, Po e shikoja pak me sy të gjerë, si, si ndodhi?”

Mourinho, skuadra e të cilit (Tottenham) u mund nga Liverpool 2-1 të mërkurën, u pyet në lidhje me vendimin kur parapriu përplasjen e Spurs me Leicester City.

“Unë mendoj se shansi i vetëm për Flick për të fituar është që Bayern të gjejë edhe dy ose tre gara të tjera për ta fituar,” tha Mourinho duke qeshur.

Etiketa: , , , , , ,
Të fundit