Mungesa e Jotas goditi Liverpoolin aq fort sa ajo e Van Dijkut

Reprezentuesi portugez humbi gati tre muaj për shkak të një dëmtimi në gju dhe sezoni i Reds u prish pa njeriun prej 45 milion £.

Ishte loja që Liverpool kishte pritur: një ndeshje me presion të ulët, pa asgjë më shumë se krenaria.

Një shans, në mes të këtyre sezoneve më rraskapitëse, për Jurgen Klopp të pushojë dhe të rrotullohet, për të bërë ndryshime me shumicë pa pasur frikë nga kritika ose hakmarrja.

Siç doli, sidoqoftë, udhëtimi i Reds në Ligën e Kampionëve në Midtjylland në Dhjetor rezultoi i kushtueshëm. Ata do të liheshin duke ndjerë efektet e asaj gome të ngordhur në Danimarkë për muaj më pas.

Kur vlerësoni betejat e Liverpool në këtë sezon, është e vështirë të shikosh vizitën në Everton në tetor si dita që gjithçka ndryshoi.

Por ndërsa është e vërtetë që dëmtimi i Virgil van Dijk ishte një goditje nga e cila skuadra e Klopp nuk është rikuperuar kurrë, ishte humbja e Diogo Jota, shtatë javë më vonë, e cila shpejtoi me të vërtetë rënien e të Kuqve.

Reprezentuesi portugez kishte bërë një fillim fluturues në Merseyside, pas lëvizjes së tij prej 45 milion paund nga Wolves në shtator.

Me nëntë gola në 17 paraqitjet e tij të para, duke përfshirë një hat-trick të shkëlqyeshëm evropian ndaj Atalantas, 24-vjeçari kishte bërë atë që dukej e pamundur për kaq kohë – siguroi një alternativë të mirëfilltë, me cilësi të lartë, për tre përparëshet e vendosura prej kohësh të Klopp.

Pastaj erdhi dëmtimi, një problem i ligamentit të gjurit u ngrit në momentet e fundit të një barazimi pa përshkrim 1-1 në MCH Arena.

Momenti u kontrollua, për lojtarin dhe shpejt, edhe për ekipin gjithashtu.

Jota nuk do të kthehej në fushë deri më 4 Mars. Pa të, Liverpool luajti 15 ndeshje në Premier League dhe fitoi vetëm pesë. Ata ishin favoritë e titullit në Krishtlindje, por tani nuk janë askund. Edhe një pikë e Europa League mund të jetë përtej tyre në këtë fazë.

Të hënën, ata përballen me Wolves në Molineux. Jota pritet të fillojë kundër ish-klubit të tij dhe duke pasur parasysh premtimin për performancën e tij në fitoren e Ligës së Kampionëve ndaj RB Leipzig të mërkurën, ky mund të jetë vetëm një lajm i mirë për Klopp.

Etiketa: , ,

Leave a Reply