Nervozohet keq Matoshi, përmend me emër dhe mbiemër gazetar spiun, islamofob…


E enjte, 26 Maj 2016

matoshi

Eksperti i sigurisë, Burim Ramadani kritikoi analistin Halil Matoshi se mbrëmë në emisionin “Click” të RTV 21 ka pasur një qasje kundërthënëse me veten e tij lidhur me shkrimin e “New York Times”.
I menjëhershëm ishte reagimi i Matoshit, i cili kritikoi disa gazetarët më të njohur në vend, siç tha ai, për jo kredibilietet dhe gazetar islamofob, transmeton Indeksonline
Ai ndër të tjera përmendi kryeredaktoren e gazetës “Zëri”, Arbana Xharra, Berat Buzhalën, Leonard Kerqukun etj…
Postimi origjinal i Matoshit në Facebook:

Burim vet paske probleme serioze me kunderthaniet – une jam shume i sakt. 1. Ekspertet e sigurise ne vend po thojne se rreziku terrorist nuk ekziston ne Kosove. nese emnon se dueht arrestue te gjithe ata qyteatr kosoavre te besimit islam per menimet e fjalet e tyne (liria e shprehjes) dhe tuj krye ritet fetare te islamit (liria e besimit), faljen e namazit ose lutjet tjera atehere ketu perfundon debati. 2pune te mbar!. Burim njet me u marr me konstrukte te shik-ut s’e kam. Artikulli asht i peshtire dhe pa asni fakt konkret, pos pandehmave, ose opinioneve te individeve jokredibil qysh e dhe e kam thane. E ti…?qe edhe ato jsaen komente individesh. Une nuk e kam mohu ne tansi mundesine qe nmire isha ne ni mjerz te profilit te lavdim Muhaxherit mund te kete ne Kosove, por nuk asht as per se afermi ajo qe e thot artikulli. Pra artikulli i ka per burime njerzit e SHIK-ut qe duen me iu rras n’byth ameriaknev dhe kinse luftes antiterrorizmit global (bytha e Kosoves!???) 2. Burime ma jokredibile se do kinse gazetar islamnofob nuk ka – pra burime kryesore te artikullit jane Petrit Selimi (plot barkun marihuane), super shpiuni Visar Duriqi e narcisoidi Artan Haraqija, po edhe Berat Buzhala, Leonard Kerquki e Arbana Xharra.qe vetem Fahri Xharra ne islamofobi munet me u ba konkurrence; 3. Makolli a e argumentoi me pasqyra finansiare 12 milonshin qe kinse paska hy (une them se kane hy ne emen te ndihmave do pare por nuk e di sa) e artikulli thote se jane 12 milionë por nuk mund te verifikohen. Pra rren! E ku po e sheh kontarversen teme ketu? Paske ra edhe ti fell ne gracken e islamofobeve si Atifete Jahjaga qe tha para tre diteve se ajo vete ka kordinu arresimin e qytetareve dhe te disa kinse gazetareve qe e kane profesion te cmendun te ktij vendi qe kane ba profesion me fole rrena… Ata kane ba dokumentar se ne Kosove paska kampe te ushtrimeve te xhihadisteve! Burim paske kontardikta vet me veten e po m’i mvesh mue!

auto_halil_matoshi1464273492