Numri i palestinezëve të vdekur nga sulmet izraelite në Gaza është rritur në 2750


E hënë, 16 Tetor 2023

GAZA – Numri i palestinezëve të vrarë në sulmet ajrore izraelite në Gaza është rritur në 2,750, tha të hënën Ministria e Shëndetësisë me bazë në Gaza.

Numri i të plagosurve është rritur në 9,700, shtoi ministria.

Në një deklaratë të mëparshme, ministria tha se mbi 750 fëmijë ishin në mesin e njerëzve të vrarë në sulmet izraelite.

Autoritetet shëndetësore thanë gjithashtu se ka 58 viktima në Bregun Perëndimor së bashku me të paktën 1,250 të lënduar.

Më 7 tetor, në një përshkallëzim dramatik të tensioneve në Lindjen e Mesme, forcat izraelite nisën një shtytje të qëndrueshme ushtarake kundër Rripit të Gazës, një përgjigje ndaj një ofensive ushtarake të grupit palestinez Hamas në territoret izraelite.

Konflikti filloi kur Hamasi nisi Operacionin Vërshimi i Al-Aksës kundër Izraelit, një sulm i befasishëm i shumëanshëm duke përfshirë një breshëri lëshime raketash dhe infiltrimesh në Izrael nëpërmjet tokës, detit dhe ajrit.

Hamasi tha se operacioni ishte në hakmarrje për sulmin ndaj Xhamisë Al-Aksa në Jerusalemin Lindor të pushtuar dhe dhunës në rritje të kolonëve izraelitë kundër palestinezëve.

Ushtria izraelite më pas nisi operacionin Shpatat e Hekurta kundër objektivave të Hamasit brenda Rripit të Gazës.

Përgjigja e Izraelit është shtrirë në ndërprerjen e furnizimit me ujë dhe energji elektrike në Gaza, duke përkeqësuar më tej kushtet e jetesës në një zonë që ka pësuar një rrethim gjymtues që nga viti 2007, si dhe duke urdhëruar më shumë se 1 milion banorë të Gazës në rripin verior që të evakuohen në rajonin jugor.

Etiketa: , , , ,
Të fundit