Ozil largohet nga Arsenali për në Fenerbahce


E shtunë, 16 Janar 2021

Transferimi i mesfushorit sulmues mund të shpallet që të dielën në mbrëmje pasi koha e tij në veri të Londrës po përfundon.

Magjia shtatë vjet e gjysmë e Mesut Ozil në Arsenal mund të marrë fund që në këtë fundjavë, me yllin e Gunners në prag të largimit për në Fenerbahce.

Bisedimet kanë vazhduar për javë të tëra midis klubit dhe përfaqësuesve të Ozil në një përpjekje për të arritur një marrëveshje mbi përfundimin e kontratës së tij prej 350,000£ në javë – e cila skadon këtë verë.

Mediumi sportiv Goal raportoi se mund të konfirmojë që një marrëveshje e cila do të lejojë 32-vjeçarin të përfundojë qëndrimin e tij në veri të Londrës tani është arritur në parim pas një përparimi në negociata, me vetëm disa detaje të hollësishme për të zgjidhur.

Nëse gjërat përparojnë siç shpresohet, burimet në Arsenal presin që Ozil të udhëtojë në Turqi në ditët në vijim për të përfunduar një transferim falas në Fenerbahce, klubin që ai mbështeste si fëmijë.

Duke folur në fillim të muajit, agjenti i Ozil Erkut Sogut tha: “Të gjithë e dinë që Mesut është nga Fenerbahce. Mesut nuk është vetëm një futbollist. Mesut është Fenerbahce.

“Ai gjithmonë thoshte se nëse do të vinte në Turqi, ai do të luante vetëm për Fenerbahcen. Mendoj se është shumë e rëndësishme që Mesut të vijë jo vetëm si futbollist, por edhe si një i dashur i Fenerbahces.

“Për momentin ekziston një proces. Nuk mund të themi se ka mbaruar derisa ta nënshkruajmë atë në proces. Shpresoj.”

Ozil u bashkua me Arsenalin nga Real Madrid në vitin 2013 për atë që ishte atëherë një tarifë rekord e klubit prej 42 milion£ (47 milion euro).

Ardhja e tij përkoi me fundin e nëntë-vjeçarit të Arsenalit pa një trofe, me Topçinjtë për të fituar Kupën e FA në sezonin e parë në veri të Londrës.

Arsenali fitoi katër Kupa FA gjatë kohës së tij në klub, por ai ka rënë në sy në vitet e fundit, me ish-menaxherin Unai Emery dhe shefin aktual Mikel Arteta që të dy e lënë atë jashtë rregullisht.

Fituesi i Kupës së Botës nuk ka luajtur që nga marsi dhe u la jashtë skuadrës së Arsenalit me 25 lojtarë për Premier League në këtë sezon.

Kur u pyet nëse playmaker ishte më afër se kurrë largimi nga klubi pas barazimit të së enjtes mbrëma 0-0 me Crystal Palace, Arteta tha: “Unë nuk e di se sa afër ai ka qenë më parë.

“Tani ka disa biseda me Edu dhe klubin, por asgjë konkrete akoma.”

Etiketa: , , , ,

Leave a Reply