Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Pamje nga droni mbi Mosul shfaqin shkatërrimin e madh të Qytetit të Vjetër dhe xhamisë së lashtë [video]

Prizren Post | 12:25 - 02.07.2017

Mosul – Videoja shfaq ndërtesat e dërrmuara dhe rrugët e braktisura dhe shkretuara përreth zonave që dikur ishte shumë të banuara.


Xhamia “al-Nuri”, e cila u rimor nga forcat irakiane të enjten e kaluar, është bërë shkrumb e hi nga militantët e ISIS-it të cilët përdorën eksplozivë për ta shkatërruar atë pasi ushtarët e njësisë kundër terrorizëm të Irakut u afruan në vetëm 50 metra.

Sipas OKB-së, çlirimi i Mosulit ka çuar në zhvendosjen e gati 900 mijë personave dhe i ka lënë 8 mijë të vdekur apo plagosur, transmeton Express.


Etiketa:
Arivisti Company