Përplasja e trenave në Greqi që la 57 të vdekur ishte ‘kryesisht për shkak të gabimit tragjik njerëzor’


E premte, 3 Mars 2023

ATHINË – Të paktën 57 persona kanë vdekur në një aksident treni në Greqi, me kryeministrin e vendit që tha se fatkeqësia duket se ishte kryesisht për shkak të “gabimit tragjik njerëzor”.

Kërkimi vazhdon për të mbijetuar pasi një tren pasagjerësh u përplas me një tren mallrash që mbante kontejnerë transporti dhe udhëtonte në drejtim të kundërt, por në të njëjtën rrugë me shpejtësi që besohet të jetë deri në 100 mph.

Vagonat dolën nga shinat dhe më pas shpërthyen në flakë në përplasjen hekurudhore më vdekjeprurëse të Greqisë që mbahet mend. Temperaturat në një karrocë u rritën në 1300C (2370F) pasi mori flakë, shkruan Skynews.

Treni me pasagjerë ishte larguar nga Athina dhe ishte nisur për në qytetin verior të Selanikut kur përplasja ndodhi pranë qytetit qendror të Larisës, 200 milje në veri të kryeqytetit.

Shumë nga viktimat mendohet se ishin studentë universiteti që ktheheshin në shtëpi pas një fundjave të gjatë pushimi.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis e quajti atë “një aksident të tmerrshëm hekurudhor pa precedent në vendin tonë”, pasi premtoi një hetim të plotë dhe të pavarur.

Ai tha se dukej se përplasja ishte “kryesisht për shkak të një gabimi tragjik njerëzor”, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Etiketa: ,