Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Pesë emrat që mund ta zëvëndësojnë Zidanen te Reali

Prizren Post | 18:00 - 02.06.2018

Nëntë trofe, të vegjël e të mëdhenj në vetëm dy vjet e gjysmë, përfshirë tri Liga të Kampionëve rresht. Kush do që e zëvëndëson Zizoun ka një rrugë të vështirë për të ndjekur…

Mauricio Pochettino
Nuk ka tifozë të Tottenhamit, përndryshe do t’u kërkoja falje. Sepse bosi i tyre dhe njeriu kryesor prapa suksesit së fundmi është synimi nr. 1 i Real Madridit. Gongu ka filluar të dëgjohet shumë kohë më parë për Pochettinon si zëvëndësues i Zidanes dhe ato rezultate të forta në Ligën e Kampionëve vetëm sa forcuan pozitën e argjentinasit në listën e Realit (pa përmendur bindjet e tij Anti-Barcelonës).

Arsene Wenger
Vetëm gjatë kësaj jave ai zbuloi flirtimet me Realin në të kaluarën.

“Real Madridi…mendoj se e refuzova dy apo tri herë. Është një prej ekipeve që i kam dashur në fëmijëri, por ndjej se ishte periudhë e ndjeshme për Arsenalin që të bëja një veprim të tillë”, tha francezi vite më parë.

Tash nuk ekzsitojnë këto probleme për Wengerin dhe përkundër 22 viteve të kaluara te Arsenali në pozitën e meanxherit, atë s’ka çka ta ndalë që të vazhdojë me menaxhmentin futbollsitik. Real Madridi do të ishte vështirë për t’u kthyer nëse troket, kurse 68 vjeçari ka shumë përparësi për ta marrë një vendim të tillë.

Guti
Ashtu si vet Zidane, Guti është ish lojtar i Realit me status të lartë kulturor. Ai është po ashtu njeriu “i shtëpisë” dhe ka mprehur dhëmbët e tij prej menaxheri me skuadrat e të rinjve jashtë prej vëmendjes mediatike.

Pasi punoi si asistent për disa vjet, ai ishte vet trajner i të rinjve U19. PUna e tij ka qenë mjaft impresive, pasi të rinjt fituan dy trofe hsitorike në vitin 2016/2017 dhe arritën në çerekfinale të Ligës së të Rinjve të UEFA-s sezonin e kaluar.

Antonio Conte
Teksa pëlqimi për të te Chelsea ka rënë ndjeshëm, Conte duket një mundësi reale për Realin falë suksesit të tij që tashmë ka në moshë të re si menaxher. Ai tashmë ka fitaur tri tituj të kampionit në Serie A, Ligën Premier dhe një FA Cup e po ashtu ka shkëlqyer me punën e tij në kombëtaren e Italisë që kulmoi me çerekfinalen në Euro 2016.

Joachim Low
Përzgjedhësi i Gjermanisë ka kohqë të gjatë që lidhet me Realin. Me Kupën e Botës që gjendet prej vitesh në CV-në e tij, 58 vjeçari në mënyrë të qartë ka personalitetin për të shkelur në një klub të obsesionuar pas trofeve.


Etiketa:
Arivisti Company