Policia nuk duhet t’ i rivras te vdekurit


E diel, 18 Nëntor 2018

Autor: Milaim ZEKA

Nje tragjedi ka ndodhur ne fshatin Mramos. Kater te vdekur. Eskorta e ambasadores turke e perfeshire ne kete vrasje. Kam informacione se shoferet e ambasades e kane shkaktuar kete tragjedi. Policia dhe prokuroria duhet ta thone te verteten.

Pse po e them kete? Sepse kam informacione nga brenda policise, te cilet e deshmojne se te fortet e policise dhe prokurorise i devijojne hetime, i prishin provat dhe i shkaterrojne deshmite.

Kur e ndalem njehere gruan e te fortit Nazim Sahiti, e cila ishte perfshi ne nje akcident, erdhi ai vete dhe na kercenoi qe te mos benin raport. Kur kryeinspektori i AKI-se shkaktoi akcident ne rrugen Prishtine – Fushe Kosove, ku pati nje te lenduar, personi na iku nga vendi i ngjarjes dhe na urdheruan te mos bejme raport. Djali i Shpend Maxhunit eshte ndaluar edhe dy here ne tetorin e vitit te kaluar, po na kane urdheruar te mos bejme raport.
Te rruga per Gjilan, ne hyreje te Albi Mall, nje person, 170 km ne ore, pa patent shoferi, pa regjistrim te makines, akcidenton rend personat E.Q, D.Z., R.Z, E.Z, A.V, te gjithe perfundojne ne spital, policia e nxjerre te pafajshem personin ne fjale…

Mbi bazen e ketyre fakteve, i beje thirreje organeve te drejtesise qe ta trajtojne me profesionalizem kete tragjedi dhe te mos ndikohen nga askush. Nese eskorta e ambasadores ka shkaktuar kete tragjedi, ajo mbane pergjegjesi morale, ndersa penalisht, per vraseje te rende, duhet te ndiqen drejtuesit e automjteve!

*Opinionet e autorëve nuk paraqesin domosdoshmërisht edhe opinionin e Prizren Post.

Etiketa:
Të fundit