Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Rasti kurioz i Xherdan Shaqirit – çfarë vjen më pas për yllin zviceran të Liverpool-it?

Prizren Post | 21:06 - 27.03.2020

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

28-vjeçari ka filluar vetëm katër ndeshje në 14 muajt e fundit, ndërkohe që Roma, Sevilla dhe Zeniti janë në mesin e të interesuarve për nënshkrimin e tij.

Xherdan Shaqiri ishte i buzëqeshur dhe i sigurtë. Duke parë të ardhmen. Gëzuar të flasim.

“Unë jam gati,” i tha ai mediave të pritjes në Anfield. “Kam punuar shumë për të qenë gati kur trajneri ka nevojë për mua, dhe ndihem mirë.” – shkruan Goal.com.

Kjo ishte 4 dhjetori, pasi ylli zviceran i kishte ndihmuar Liverpoolit në një derbi 5-2 të Merseyside të fitojë ndaj Everton. Shaqiri, duke filluar startimin e tij të parë konkurrues të sezonit, kishte shënuar golin e dytë të Reds, kishte përfunduar 90 minuta dhe i bëri përshtypje të gjithëve me mprehtësinë dhe qëndrueshmërinë e tij. “Ndihem i freskët,” shtoi ai. “Le të shpresojmë për më shumë ndeshje!”

Dhe që atëherë? Jo shumë. Një start në Premier League kundër Watford 10 ditë më vonë, një kundër Monterrey në Kupën e Botës së Klubeve, dhe tri paraqitje zëvendësuese, e fundit prej të cilave erdhi në Tottenham më 11 janar.

Minutat e tij totale që nga koha e Evertonit? 143. Një dëmtim i vazhdueshëm i muskulit e kishte lënë 28-vjeçarin në hije, madje edhe para pezullimit të Premier League në fillim të këtij muaji.

Shaqiri ishte një nga katër lojtarët e Reds, së bashku me Alisson Becker, Yasser Larouci dhe Nathaniel Clyne, duke raportuar në Melwood javën e kaluar. Me qendrën e stërvitjes së Liverpool-it, i mbyllur ndryshe te Jurgen Klopp dhe lojtarët e tij, ish-lojtari i Stoke do të arrinte i vetëm për trajtim me fizio-rehabilituesin Dave Rydings.

Kjo është ndryshuar tani, me Melwood në mbyllje totale për të ardhmen e parashikueshme. Skuadra e ekipit të parë po zhvillon seanca stërvitore nga shtëpitë e tyre përmes aplikacionit Zoom video, ndërsa lojtarët e dëmtuar punojnë privatisht me stafin mjekësor të klubit.

Çfarë 12 muajsh të çuditshëm kanë qenë për Shaqirin. Pasi bëri një fillim kaq premtues në karrierën e tij në Liverpool, me gjashtë gola në 18 paraqitjet e tij të para (vetëm 10 prej të cilave si starues), njeriu prej 13 milion funtash nuk ka mundur të marr[ një vend të rregullt në planet e Kloppit.

Shaqiri filloi vetëm një ndeshje sezonin e kaluar pas 30 janarit, dhe ishte fitorja gjysmëfinale e Champions League ndaj Barcelonës, ​​kur ai servoi për Gini Wijnaldum për të shënuar golin e tretë të Liverpoolit në një fitore të jashtëzakonshme 4-0.

Pritja në Anfield, para krizës së koronavirusit, ishte që Shaqiri të shitej në fund të këtij sezoni. Kishte interes në janar, me Romën dhe Sevillën duke bërë kërkime për hua të cilat u kundërshtuan me shpejtësi nga Michael Edwards, drejtori sportiv i Liverpoolit.

Raportet në Itali që sugjerojnë se Liverpool kishte kërkuar 15 milion € (13.7 milion pound) për një marrëveshje të përhershme u hodhën poshtë nga burimet e klubit, të cilët ishin të bindur se Shaqiri nuk do të lejohej të largohej në atë pikë.

Të dyja Roma dhe Sevilla kanë ruajtur interesin e tyre për lojtarin, ndërsa ka pasur edhe parakalime nga Rusia, ku Zenit St Petersburg dhe CSKA Moska janë ndër ato që kanë bërë kontrolle. Liverpooli po parashikonte oferta të forta gjatë javëve të ardhshme dhe do të kërkonte rreth 30 milion € megjithëse bisedimet e transferimit në mënyrë të kuptueshme, të zënë një vend mbrapa duke pasur parasysh klimën aktuale.

Shaqiri mbetet një figurë e njohur brenda klubit; pozitive, optimiste dhe një lojtar i dashur nga e gjithë bota. Nuk ka pasur asnjë problem me nivelet e tij të stërvitjes, vetëm zhgënjimi në mënyrën sesi problemet e tij me muskulin e këmbës e kanë mënjanuar atë në kohë thelbësore.

Cilësia e tij është e padiskutueshme, megjithëse garimi i tij më i mirë në krah erdhi në një periudhë kur Liverpool kishte kaluar në një formacion 4-2-3-1, duke e lejuar atë të luante më shumë si një mesfushor të gjerë sesa një sulmues përpara në të djathtë. Burimet e klubit besojnë se pozicioni i tij më i mirë mund të ishte si ortodoks Nr.10, por Liverpooli nuk luan me një, që do të thotë roli i tij në përgjithësi, sigurisht që nga fillimi i vitit 2019, ka qenë si një nën ndikim ose zëvendës i rastit.

Kjo nuk ka gjasa të kënaqë një lojtar që tashmë ka lënë Bayern Munich dhe Inter në kërkim të futbollit të rregullt. Shaqiri, një personazh i sigurt që mbështet aftësinë e tij, nuk ka shprehur publikisht ndonjë pakënaqësi për situatën e tij, dhe ka punuar pa u lodhur për tu rikthyer në fushë, por kuptohet që ai është të paktën i gatshëm të marrë në konsideratë idenë e një transferimi.

Kjo do të ishte një turp, duke pasur parasysh kujtimet që ai i ka dhuruar tashmë Liverpoolit, por me klubin ka të ngjarë të shikojë të shtojë të paktën një lojtar përpara në radhët e tyre gjatë verës, dhe me të pëlqyerit janë Takumi Minamino, Curtis Jones, Harvey Elliott dhe mbase, Harry Wilson, të gjithë duke u radhitur pas tij, është e vështirë të shihet se ku përshtatet Shaqiri duke shkuar përpara.

Ndoshta, kush e di, ai do të na befasojë të gjithëve. Në fund të fundit ai e ka bërë këtë më parë…


Etiketa:

Bëni një koment