Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Shfaqet në publik restaurimi i arkivolit të Tutankhamunit

Prizren Post | 13:32 - 05.08.2019

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

KAJRO – Egjipti shfaqi të dielën arkivolin e praruar të Tutankhamun pas restaurimit për herë të parë, që kur u zbulua varri i faraonit në vitin 1922. Procesi i restaurimit filloi në mes të korrikut, pasi arkivoli me tre nivele u transferua në Muzeun e ri të Madh Egjiptian në Kajro nga Lugina e Mbretërve në Luxor.

“Ne po ju tregojmë një artit unik historik, jo vetëm për Egjiptin, por për botën,” tha Ministri i Antikiteteve Khaled el-Enany në një konferencë shtypi në muzeun e ri, i cili mbikëqyr Piramidat e famshme Giza.

Arkivoli i artë i faraonit do të shfaqet së bashku me artefakte të tjera të Tutankhamun në fund të vitit të ardhshëm kur mega-muzeu i ri i Egjiptit do të hapet për publikun. Restaurimi pritet të zgjasë rreth tetë muaj.

Arkivoli i jashtëm i praruar i drurit është 2.23 metra i gjatë dhe i zbukuruar me një përshkrim të mbretit, që mban simbolet faraonike, sipas ministrisë.

Në shekullin e kaluar, arkivoli “ka zhvilluar çarje në shtresat e saj të suvasë, veçanërisht ato të kapakut dhe bazës”.

Arkeologu i njohur britanik Howard Carter zbuloi varrin e mbretit të dinastisë së 18-të në Luxor në 1922.

Njoftimi i së dielës vjen pas polemikave, kur një artikull 3000 vjeçar i Tutankhamunit u shit në Londër për 6 milion dollarë.

Zyrtarët e Egjiptit e dënuan shitjen dhe i kërkuan agjencisë ndërkombëtare të policisë Interpol të gjurmonte artefaktin që ai konsideron si plaçkë të sajën.


Etiketa:

Bëni një koment