Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Siri, viktima në radhët e civilëve nga sulmet e Rusisë

Prizren Post | 21:29 - 19.11.2015

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Sipas informacioneve që gazetari i AA-së ka marrë nga autoritetet e mbrojtjes së shoqërisë civile në rajonin Mahasan mësohet se avionët rusë kanë kryer sulme me “bombë vakum” në vendbanimet e këtij rajoni.


Në sulmet e ndërmarra nga avionët luftarakë rusë në vendbanimet në rajonin Muhasan në juglindje të qytetit Deir ez-zor në Siri theksohet se kanë humbur jetën 10 civilë, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas informacioneve që gazetari i AA-së ka marrë nga autoritetet e mbrojtjes së shoqërisë civile në rajonin Mahasan mësohet se avionët rusë kanë kryer sulme me “bombë vakum” në vendbanimet e këtij rajoni.

Autoritetet kanë theksuar se gjatë sulmeve kanë humbur jetën 10 civilë, ku mes tyre gra dhe fëmijë si dhe janë plagosur dhjetëra të tjerë. Si pasojë e sulmeve ka patur edhe dëme të shumta materiale në rajonet e sulmuara.

Rajoni Muahasan në qytetin Deir ez-zor i cili ndodhet në lindje të vendit që prej 2 vitesh ndodhet nën kontrollin e organizatës terroriste DAESH.


Bëni një koment