Sodë buke dhe mjaltë, kombinimi që lufton kancerin


E mërkurë, 18 Korrik 2018

Siç edhe e keni mësuar në artikujt e mëparshëm, sheqeri ushqen dhe shumon qelizat kancerogjene. Ekziston një mendësi se përzierja e sodës së bukës me mjaltë nuk sjellë përfitime për trajtimin e kancerit.

Në anën tjetër, ka gjithmonë e më tepër të dhëna se ky kombinim është në fakt shumë fitimprurës për shëndetin.

Ka gjithashtu edhe shpjegim shkencor pse ky kombinim është veçanërisht efektiv në trajtimin e kancerit.
E vërteta është se qelizat e kancerit ushqehen me sheqer, pasi ato konsumojnë 15 herë më shumë glukozë se qelizat e shëndetshme.

Kur ju përzieni mjaltë të pasur me sheqer dhe sodë buke, të dy përbërësit lidhen së bashku dhe duke shenjuar qelizat kanceroze të uritura për sheqer, ato çojnë vjedhurazi sodën në qeliza. Kështu, mjalti me sodën veprojnë në këtë rast si Kali i Trojës.

Soda, nga ana tjetër është shumë alkaline, që do të thotë se vret mikrobin e kancerit brenda qelizave të kancerit duke i bërë ato të kthehen në normale.

Efekti alkalizues i saj promovon një ndryshim të shpejtë të pH që shkatërron qelizën. Alkaliniteti i lartë lejon në fakt më shumë oksigjen në qeliza sesa ajo mund të tolerojë dhe qeliza konvertohet ose vritet përpara se furnizimi me sheqer ta arrijë atë.

RECETA:

Për këtë trajtim të thjeshtë por shumë efektiv ju nevojiten vetëm 2 përbërës të zakonshëm: sodë buke dhe shurup panje ose mjaltë.

I përzieni këta dy përbërës së bashku në masat: një lugë çaji sodë dhe një lugë gjelle shurup panje (ose mjaltë) dhe për një sasi më të madhe: 4 lugë çaji sodë dje 4 lugë shurup panje ose mjaltë. Kjo sasi do të mjaftojë për një javë.
Pasi përbërësit të jenë përzier mirë sëbashku, gatuajini në temperaturë të ulët për 5-10 minuta. Mos e fusni kurrë në frigorifer përzierjen!
PËRDORIMI:

Merrni 1 lugë çaji të përzierjes 1-3 herë në ditë në mënyrë të rregullt, për një ose dy muaj. Sigurohuni që të mos e merrni këtë ilaç shumë afër vakteve.

Është gjithashtu e rëndësishme të ndiqni një dietë të shëndetshme gjatë trajtimit që do të thotë se duhet të pakësoni sasinë e mishit që konsumoni dhe të largoni sheqerin dhe miellin e bardhë./Shije.al

Etiketa:
Të fundit