Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Sulmohet dhe i vihet flaka amabsadës arabe në Iran

Prizren Post | 14:28 - 03.01.2016

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Teheran – Incidentet vijnë pak orë pas shpalljes së ekzekutimit të klerikut shiit 56-vjeçar Nimr el-Nimr, i cili ishte një figurë kyçe në protestat anti-qeveritare në mbretërinë Saudite që nga viti 2011.

Turmat zemëruara që protestonin për ekzekutimin e Arabisë Saudite të kleriku të lartë shiit i vunë zjarrin ambasadës të mbretërisë Saudite në Teheran këtë shtune, njoftoi agjencia e lajmeve ISNA.

Në Mashhad, qyteti i dytë më i madh i Iranit, demonstruesit i vunë flakën konsullatës saudite, sipas webfaqeve të lajmeve, që mbanin fotografitë e sulmit.

Ekzekutimi ka nxitur dënim të fortë nga shiit-shumicë të Iranit dhe Irakut.
“Ka flakët brenda ambasadës … demonstruesit ishin në gjendje për të hyrë brenda, por janë nxjerrë përsëri jashtë”, thonë burime të ISNA./Prizren Post/


Etiketa:

Bëni një koment

Arivisti Company