Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Takohen edhe një herë liderët e dy Koreve

Prizren Post | 09:14 - 18.09.2018

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pyongyang – Liderët e Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut do të takohen në kryeqytetin e Koresë Veriore për të zhvilluar bisedimet në lidhje negociatat për de-nuklearizim.

Që nga fillimi i vitit Koreja e Veriut ka nisur një rrugëtim të papritur duke zhvilluar takime me liderë të Koresë së Jugut si dhe të SHBA-ve.

Megjithatë bisedimet me Uashingtonin deri më tani nuk kanë rezultuar me marrëveshje konkrete, ndonëse ka pasur pajtueshmëri në qëllime të përgjithshme.

Koreja e Jugut ka ndërmarrë një rol kyç të ndërmjetësimit.

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in dhe bashkëshortja e tij Kim Jung-sook kanë arritur në Pyongyang mëngjesin e së martës, për një vizitë tre ditore.

Ata janë pritur nga Kim dhe bashkëshortja e tij, Ri Sol-ju.

Ky është takimi i tretë i Moon me Jong-un që nga samiti historik që u mbajt në prill të këtij viti.


Etiketa:

Bëni një koment