Prizren Post - Nga qendra e Ballkanit!

Trump zmbrapset nga ideja e bashkëpunimit me Rusinë për siguri kibernetike

Prizren Post | 10:33 - 10.07.2017

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

“Fakti se presidenti Putin dhe unë kemi diskutuar për njësinë e sigurisë kibernetike, nuk do të thotë se ajo do të ndodhë. Nuk mund të ndodhë, por armëpushimi mund dhe ka ndodhur”, shkroi Trump në Twitter, duke iu referuar armëpushimit të ndërmjetësuar nga SHBA-ja dhe Rusia për pjesën jugore të Sirisë.

Trump, i cili ka takuar Putinin më 7 korrik, në margjina të samitit të G20-ës në Hamburg, tha më herët në Twitter se ai dhe Putini kanë diskutuar për një njësi të sigurisë kibernetike, e cila do të parandalonte ndërhyrjet në zgjedhje.

Lindsey Graham, republikan nga Karolina e Jugut, kritik i shpeshtë i presidentit, tha se propozimi fillestar i Trumput, për të punuar me Rusinë për sigurinë kibernetike, “nuk është ideja më e marrë që ka dëgjuar, por diçka shumë afër saj”.

Agjencitë e zbulimit në SHBA kanë konstatuar se Rusia, me gjasë nën urdhrat e Putinit, ka ndërhyrë në fushatën e zgjedhjeve presidenciale në SHBA, më 2016, për t’i forcuar shanset e Trumpit përballë rivales së tij demokrate, Hillary Clinton.

Putin i ka hedhur poshtë akuzat.


Etiketa:

Bëni një koment