Uellsi mposht Turqinë me rezultat 2:0


E mërkurë, 16 Qershor 2021

Nëse pyesni ndonjë tifoz të Uellsit se në çfarë është ndërtuar suksesi i tyre i fundit, ata menjëherë do të tregojnë për prapavijën e tyre solide.

Para fillimit të Euro 2020, skuadra e Rob Page kishte mbajtur dhjetë ndeshje të pastëra në 13 daljet e tyre të mëparshme, një ecuri e cila filloi në fund të fushatës së tyre të suksesshme kualifikuese për turneun e kësaj vere.

Barazimi i ditës së hapjes së Uellsit me Zvicrën ishte dëshmi e këtij fakti. Lojtarët e Page ofruan pak në rrugën e një kërcënimi sulmues dhe atyre iu duhej pak shkëlqim nga Kieffer Moore për t’i shpëtuar atyre një pikë.

Nëse Dragonjtë do të merrnin një rezultat kundër Turqisë të Mërkurën në mbrëmje, atyre iu duheshin yjet e tyre, Gareth Bale dhe Aaron Ramsey në veçanti, për të na treguar saktësisht se çfarë mund të bënin.

Dyshja dukej e gjallë nga larg me Bale duke marrë kontrollin e hapësirës midis mesfushës së Turqisë dhe vijës së pasme para se të ngrinte kokën lart dhe të kërkonte të shkaktonte probleme. Në mënyrë të ngjashme, Ramsey po bënte pikërisht atë që ishte vendosur në ekip për të bërë, duke shpërthyer përtej Moore me vrapime, të cilat kundërshtari thjesht nuk mund t’i mbante nën kontroll.

Dyshja kishin humbur nga dy mundësi të mëdha në lojë, por treguan guximin dhe mentalitetin e nevojshëm për ta bërë atë në majë kur ata vazhduan të kërkonin topin dhe më pas i bënë Turqisë të mos mbaronte probleme, me Bale që shënoi një paraqitje të mahnitshme me një shtytje për të ngacmuar Connor Roberts i cili shënoi në shtëpi për të bërë 2-0 në minutat e vdekur të lojës.

Do të ishte e paqartë që të anashkalojmë plotësisht performancën e pjesës tjetër të Uellsit – me mbrojtësin e tyre dhe portierin Danny Ward të shkëlqyer gjatë gjithë kohës – megjithëse pak magji e nevojshme në pjesën e sipërme të fushës dhe kjo është fitorja e parë e tyre në Euro 2020.

Turqia deri më tani ende nuk ka arritur të shënoj gol në këtë eveniment.

Etiketa: , ,
Të fundit