Ukraina akuzon Rusinë se ka sulmuar rrjetin elektrik në shenjë hakmarrjeje për ofensivën


E hënë, 12 Shtator 2022

KIEV – Ukraina akuzoi ushtrinë ruse për sulmimin e infrastrukturës civile në përgjigje të një ofensive të shpejtë të fundjavës nga trupat ukrainase që e detyroi Rusinë të braktiste bastionin e saj kryesor në rajonin e Kharkivit.

Zyrtarët ukrainas thanë se objektivat e sulmeve hakmarrëse përfshinin objektet e ujit dhe një termocentral në Kharkiv dhe shkaktuan ndërprerje të gjerë të energjisë elektrike.

“Nuk ka objekte ushtarake, qëllimi është t’i privojnë njerëzit nga drita dhe nxehtësia,” shkroi presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy në Twitter vonë të dielën.

Moska mohon që forcat e saj të kenë shënjestruar qëllimisht civilët.

Zelenskiy e ka përshkruar ofensivën e Ukrainës në verilindje si një përparim të mundshëm në luftën gjashtëmujore dhe tha se dimri mund të ketë përfitime të mëtejshme territoriale nëse Kievi merr armë më të fuqishme.

Në disfatën më të rëndë për forcat e Moskës që kur u zmbrapsën nga periferia e kryeqytetit Kiev në mars, mijëra ushtarë rusë lanë pas municione dhe pajisje ndërsa u larguan nga qyteti i Izium, të cilin e kishin përdorur si qendër logjistike.

Etiketa: , ,