Unë votoj për Besart BERISHA Personi i vitit 2013 nga bota shqiptare!

Unë votoj për Besart BERISHA Personi i vitit 2013 nga bota shqiptare!

  • Jo (59%, 85 Vota)
  • Po (41%, 60 Vota)

Numri i votuesve: 145

Loading ... Loading ...

Besart Berisha është një futbollist shqiptar nga Kosova. Ai luan për kombëtaren shqiptare të futbollit dhe është lojtar i skuadres Brisbane Roar Football Club e Kategorinë e parë të Australisë në nivel ekipor.

Besart Berisha ka lindur në Kosovë por, si fëmijë është detyruar t’i ikë luftës dhe vendoset në Gjermani. Në vitin 2004 ai fillon karrierën e tij profesioniste kur nënshkruan për klubin Hamburger SV të Hamburgut.

Më 6 dhjetor të vitit 2006 Besart Berisha hyn në histori si shqiptari i parë që ka shënuar goal në UEFA Champions League kur njëherit shënon edhe golin e tij të parë për Hamburger SV në ndeshjen kundër CSKA Moskva në Hamburg të Gjermanisë.

Më 11 tetor të vitit 2006 Besart Berisha debuton në kombëtaren shqiptare të futbollit në Amsterdam ArenA kundër Holandës. Ai shënoi golin e tij të parë për kombëtaren shqiptare më 25 maj të vitit 2007 në ndeshjen miqësore kundër Anglisë B në stadiumin Turf Moor të Burnley, Angli, ku tregoi një formë impresive dhe u shall lojëtari i ndeshjes.

Etiketa: ,

Leave a Reply