Unë votoj për Granit XHAKA | Personi i vitit 2016 nga bota shqiptare!


E diel, 25 Dhjetor 2016

Unë votoj për Granit XHAKA | Personi i vitit 2016 nga bota shqiptare!

  • Jo (10%, 35 Vota)
  • Po (90%, 302 Vota)

Numri i votuesve: 337

Loading ... Loading ...

Granit Xhaka ka lindur më 27 Shtator 1992, është një futbollist zviceran me prejardhje shqiptare i cili luan si Mesfushor për klubin anglez Arsenal në Premier ligë dhe për kombëtaren zvicerane. Një lojtar i rregullt i Zvicrës që nga viti 2011, ai ka luajtur më shumë se 30 ndeshje dhe gjithashtu përfaqësoi ata në Kupën e Botës 2014.

Trajneri i kombëtares zvicerane Ottmar Hitzfeld e ka përshkuar atë si “Schweinsteigeri i ri”, por megjithatë, për shkak të zgjuarsisë së tij dhe dashurinë e tij për shkencën, ai thirret më shumë nga shokët e tij si “Albert Einsteini i ri”.

Dy vëllezërit Xhaka e filluan karrierën e tyre futbollistike me Concordia Basel. Ne 2002 ai u transferua tek Basel ku luajti me skuadrën e te rinjve deri ne 2008. Me pas ai kaloi tek Basel U 21 ku luajti deri ne vitin 2010, për tu transferuar tek skuadra e pare e Basel.

Më 18 Maj 2012, Xhaka u transferua ne Gjermani tek klubi i tij me i ri Borussia Mönchengladbach për një shifër prej € 8,5 milion.

Karriera e tij me një skuadër internacionale filloi ne 2008 kur ai u be pjese e Zvicër U 17.

Përpara se te luante me Zvicrën Xhaka ka bere një kërkese për te luajtur me Shqipërinë. Por si përgjigje ka gjetur injorimin e kerkeses se FSHF. Internacionalia e pare qe ai ka luajtur ishte ne Wembley Stadium kundër Anglisë, Angli 2-2 Zvicer, me 4 qershor 2012.

Leave a Reply