Vuçiç: Nuk e kemi luksin të bëjmë probleme në Ballkan


E hënë, 16 Tetor 2017

Beograd – Aleksandër Vuçiq, presidenti i Serbisë dhe politikani më i votuar atje, ka thënë një intervistë të gjatë për Novosti, ku ka folur për shumë tema e sidomos për konfliktin e vazhdueshëm me Kosovën.

Vuçiq ka deklaruar se Serbia po ka probleme me numrin e vogël të lindjeve dhe në të ardhmen, nëse vazhdohet me këto shifra, Serbia rrezikon të shuhet fare.

Ai ka folur edhe për çështjen e Kosovës dhe parë atë se si, sipas tij, kanë pasur presione të vazhdueshme nga Brukseli në lidhje me dialogun me Kosovën.

Vuçiq ka folur edhe për trenin e famshëm rus që ia mësyu Kosovës, që siç tha ai, ishte vetëm pretekst për t’i sjellur forcat policore të Kosovës në Veri.

Politikani serb ka thënë se Serbia ka mbetur shumë mbrapa dhe se luftërat e vazhdueshme e kanë molisur duke ia pamundësuar të jetë shtet më i rëndësishëm në hartën politike botërore.

Prandaj ka shtuar se Serbia më nuk e ka luksin të futet në konflikte e luftëra të mëdha.

I pyetur se cerarë politikani e cilëson vetën, Vuçiq ka deklaruar se njëjtë sikur në futboll, nuk shikohen sa goditje ke nga këndi dhe as statistika të tjera, por shikohet në fund rezultati dhe ai është njëri që e shikon vetëm rezultatin e punës së tij.

Ka folur edhe një herë për Rusinë duke thënë se Serbia e ka ndërmend të futet në Bashkimin Europian, por askush të mos pres që marrëdhëniet e mira historike me rusët do t’i ndërpresin.

Etiketa: , , , ,

Leave a Reply