7 të vdekur, 71 të infektuar dhe 163 të shëruar nga coronavirusi në Kosovë


E diel, 13 Shtator 2020

PRISHTINË – Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar se në 24 orët e fundit shtatë persona të infektuar me COVID-19 kanë vdekur, 163 persona janë shëruar, kurse janë regjistruar edhe 71 të infektuar me coronavirus.

IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 612 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 71 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 14.637 raste nga 57.851 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 596 raste të vdekjes.

Etiketa: , , ,
Të fundit